• انتشار: 27 آوریل 2019
  • ساعت: 15:08
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 34081
پرینت

عضو پیشین طالبان: خروج نظامیان امریکا از افغانستان می‌تواند سبب موفقیت پروسه صلح شود

یک عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید تا زمانی که توافقنامه خروج نیروهای خارجی از افغانستان امضا نشود، هیچ پیشرفتی در مذاکرات صلح به میان نخواهد آمد.

مولوی قلم‌الدین وزیر امر به معروف و نهی از منکر دوران طالبان  می‌گوید که توافق نهایی بر سر خروج نیروهای امریکایی جز پیش شرط اصلی طالبان برای ادامه گفتگو با امریکا است.

به گفته او، پیشرفت در مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان بستگی به همین توافق دارد؛ هرچند توافق ابتدایی صورت گرفته؛ اما هیچ سندی در مورد امضا نشده است.

این در حالی است که سه کشور امریکا، چین و روسیه روز گذشته در پایان نشست مسکو بر خروج مسوولانه نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کردند و از طالبان خواستند تا با حکومت افغانستان گفتگو کنند.

مولوی قلم الدین نیز در خصوص این نشست در مصاحبه با خبرگزاری جمهور گفت: «نشست (سه جانبه) مسکو خوب بود، اعلامیه این کشورها این طور بود که صلح حق مردم افغانستان است و یک اجماع ملی باید به میان آید که حکومت افغانستان جز آن باشد؛ طالبان هم قبول دارند که حکومت جز اجماع ملی باشد و با آن گفتگو می‌کند.»

این عضو طالبان در حالی امضای توافقنامه خروج نیروهای امریکایی را پیش شرط طالبان می‌خواند که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان بارها تاکید کرده که هدف او آغاز مذاکرات مستقیم صلح میان طالبان و حکومت افغانستان و برقراری آتش بس است و در غیر آن، هیچ توافقی در کار نیست.

از سوی هم، شماری از اعضای مجلس نمایندگان از توافق امریکا، روسیه و چین بر سر مساله افغانستان ابراز امیدواری می‌کنند.

غلام فاروق مجروح عضو مجلس نمایندگان نیز گفت که نشست سه جانبه مسکو روزنه‌ای خوبی را برای مردم افغانستان به وجود آورده‌است؛ زیرا این کشورها تا اکنون در مورد افغانستان هماهنگ نبودند.

آقای مجروح گفت: «اکنون منافع مشترک این کشورها ایجاب می‌کند تا از گفتگوهای به مالکیت افغان‌ها حمایت کرده و طالبان را به صلح متقاعد سازند.»

به گفته او، امریکا، روسیه و چین در برابر دشمن مشترک (احتمال حضور داعش در افغانستان) هماهنگ شده‌اند.

او خاطرنشان کرد، به خاطر رفع تهدیدهای آینده، سه قدرت بزرگ تلاش دارند تا مشکل افغانستان حل شود و طالبان به حیث یک دشمن در برابر دولت افغانستان نجنگند و اگر طالبان صلح کنند، دیگر جای برای فعالیت گروه داعش در کشور باقی نمی‌ماند.

وی از موثریت فشار قدرت‌های بزرگ بر طالبان یاد کرد و افزود، اگر این قدرت‌ها از ادامه جنگ طالبان در افغانستان حمایت نکنند، این گروه ناگزیر خواهد شد با دولت افغانستان مذاکره کند.

هرچند گفته‌های وجود دارد که روسیه از طالبان حمایت اکمالاتی می‌کند؛ اما مسکو این ادعا را رد کرده ولی ارتباطش را با طالبان تایید کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.