• انتشار: 30 اکتبر 2019
  • ساعت: 08:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39088
پرینت

عضو مجلس سنا: شرکت درملوک به تماس های کمیسیون انتخابات پاسخ نمی دهد

یک عضو مجلس سنا مدعی ست شرکت درملوک تهیه کننده دستگاه‌های بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تماس‌های کمیسیون انتخابات پاسخ نمی‌دهد.

انارکلی هنریار در نشست روز سه‌شنبه (۷ عقرب) مجلس سنا با استناد از برخی مسوولان کمیسیون انتخابات گفت شرکت درملوک به تماس‌های تلفنی مسوولان کمیسیون انتخابات پاسخ نمی‌دهد.

خانم هنریار با انتقاد از کمیسیون انتخابات افزود این کمیسیون در عقد قرارداد با شرکت درملوک مسوول است و باید در این زمینه پاسخ‌دهد.

او تاکید کرد پیش از این کمیسیون انتخابات گفته بود برای تهیه لوازم تخنیکی انتخاباتی الکترونیکی با یک شرکت بین‌المللی قرارداده بسته؛ اما این چه شرکت بین‌المللی است که به تماس‌های طرف قراردادش پاسخ نمی‌دهد.

با این وجود، سناتوران در نشست روز گذشته مجلس سنا از تعویق اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیز انتقاد و تاکید کردند این مساله خاطرات انتخابات‌های گذشته را زنده کرده و مردم افغانستان را نگران کرده است.

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا بیان داشت نتایج انتخابات ریاست جمهوری نباید از ۲۳ عقرب زمانی‌که کمیسیون انتخابات تعیین کرده، به درازا بکشد.

آقای ایزدیار تاکید کرد در اعلام نتایج انتخابات باید شفافیت از سوی کمیسیون جدی در نظر گرفته شود تا افغانستان به ثبات سیاسی دست یابد.

او همچنین گفت شرکت درملوک به عنوان طرف قرارداد کمیسیون انتخابات مسوولیت گرفته که از لحاظ تخنیکی با کمیسیون همکاری می‌کند و باید به این مسوولیت خود درست عمل کند.

اخیراً کمیسیون انتخابات گفته بود شرکت درملوک در بررسی آرای تکراری و مشکوک در دستگاه‌های بایومتریک با این کمیسیون همکاری تخنیکی می‌کند و همین مساله سبب تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری شده است.

اما؛ این مساله، نگرانی‌ها در مورد احتمال دستکاری آرای انتخابات به نفع و یا ضرر تکت‌های انتخاباتی را به وجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.