• انتشار: 27 ژانویه 2019
  • ساعت: 16:04
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31857
پرینت
مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا

عزم امریکا برای آوردن صلح و خروج نیروها از افغانستان جدی است

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا با ابراز خوشبینی از گفتگوهای صلح افغانستان که میان هیأت آمریکایی و طالبان در قطر برگزار شد، استقبال کرده و گفته این مذاکرات پیشرفت داشته است.

به گزار ش رها، وزیر خارجه امریکا با ابراز رضایت از مذاکرت صلح در قطر افزوده که آمریکا در مورد آوردن صلح، جلوگیری از ادامه فعالیت‌های “تروریسم بین‌المللی” در افغانستان و بازگرداندن سربازان آمریکایی به خانه عزمی جدی دارد.

آقای پومپئو تأکید کرده است:”آمریکا با همکاری با دولت افغانستان و همه جوانب ذی‌نفع، تلاش می‌کند تا حاکمیت، استقلال و رفاه افغانستان را تقویت کند.”

وزیر خارجه امریکا گفته است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان به کابل سفر کرده تا رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان را درباره گفتگوهای شش روزه با طالبان در جریان بگذارد.

او افزوده که آقای خلیلزاد و نمایندگان طالبان، هر دو طرف گفته‌اند مذاکرات صلح با پیشرفت‌هایی همراه بوده ولی طالبان تاکنون از مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان سر باز زده‌اند.

طالبان نیز با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده‌اند که مذاکرات شش روزه میان نمایندگان آمریکا و طالبان عصر روز گذشته (شنبه ۶دلو) پایان یافته است.

در خبرنامه طالبان آمده که موضوع مهم در این مذاکره “خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و مسایل مهم و مربوط” بوده و پیشرفت صورت گرفته است.

طالبان افزوده از این که “موضوعات سنگین است و به بحث‌های زیادی نیاز دارد” تصمیم گرفته شده که در مورد بعضی “مسایل لاینحل” نشست‌های دیگری نیز انجام شود و راه مناسب و مفید پیدا شود و هر دو طرف روند مذاکره را “با بزرگان خود شریک ساخته و هدایت بگیرند”.

این گروه تأکید کرده تا زمانی که مسئله خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان حل نگردد، ممکن نیست پیشرفتی در بخش‌های دیگر به میان بیاید.

طالبان گزارش‌ها درباره این که آنان با آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی در مدت ۱۸ ماه به توافق رسیده‌اند، را تکذیب کرده و آن را بی‌اساس خوانده و گفته‌اند که این موضوع اصلا در جریان مذاکرات مطرح نشده است.

پیشتر برخی رسانه ها به نقل از رویترز گزارش داده بودند که طالبان و هیأت امریکایی بر خروج نیروهای خارجی در طول ۱۸ماه به توافق رسیده اند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان دیروز اعلام کرد که اگر روی “مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه” با گروه طالبان توافقی نشود، روی مسایل دیگر توافقی در کار نخواهد بود.

آقای خلیلزاد نوشته است: “پس از ۶ روز مذاکره در قطر برای مشورت عازم افغانستان هستم. نشست‌ها دراینجا بیش از هر زمان دیگری سازنده بود. پیشرفت‌های مهمی روی مسایل حیاتی بدست آمده است.”

آقای خلیلزاد در ادامه افزوده:”کار ما ادامه دارد و مذاکرات به زودی از سر گرفته می‌شود. مسایلی باقی مانده که باید حل شود. تا زمانی‌که روی همه مسایل توافق نشود، توافقی در کار نیست. مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه جانبه قطعا از جمله این مسایل است.”

در همین حال روز گذشته، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست مجمع اقتصادی داووس گفت که وظیفه اصلی دفتر زلمی خلیلزاد، زمینه‌سازی برای مذاکرات مستقیم صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان است.

او افزود که بدون حضور دولت افغانستان و رایزنی با کشورهای منطقه مذاکرات نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

در همین حال برخی خبرها حاکی است که محمد معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی نیز عازم قطر  شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.