• انتشار: 6 جولای 2020
  • ساعت: 09:28
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 45520
پرینت

عربستان ۱۰۰ مدرسه دینی و ۱ بیمارستان در کابل می سازد

عربستان سعودی در حالی قرار است صد مدرسه دینی در افغانستان بسازد که طی نزدیک به سه دهه افغانستان همواره از افراطیت و تندروی رنج برده است.

سفیر عربستان سعودی در افغانستان، گفت بیمارستانی با هزینه ۳۰ میلیون دلار در شهر کابل ساخته می‌شود.

وی در دیدار با فضل هادی مسلم‌یار، رئیس مجلس سنا، همچنین از ۳۵ برنامه توسعه‌ای و طرح تاسیس ۱۰۰ مدرسه دینی خبر داده است.

جسیم محمدالخالدی، سفیر عربستان سعودی افزود کار اجرایی ساخت “دانشگاه بین‌المللی اسلامی افغانستان” در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان هم آغاز خواهد شد. جسیم محمدالخالدی همچنین وعده به کمک ۲۰۰ میلیون ریال سعودی به افغانستان در راستای مبارزه با کرونا داد.

عربستان از گذشته رابطه سابقه‌دار و عمیقی با “مجاهدین افغان” که در دهه هشتاد میلادی علیه حکومت تحت حمایت اتحاد جماهیر شوروی می‌جنگیدند، داشته است.

با روی کار آمدن گروه طالبان و کنترل کابل از سوی این گروه، عربستان در کنار پاکستان و امارات متحده عربی، تنها سه کشوری بودند که حاکمیت طالبان را در افغانستان به رسمیت شناختند و سفارت هایشان را در کابل گشودند.

ترویج اندیشه‌های تندروانه اسلامی در مدرسه های بیرون از افغانستان در سال های پسین از نگرانی اصلی دولت افغانستان بوده است.

در حال حاضر هزاران دانش آموز امور دینی افغان در مدرسه های مذهبی پاکستان درس می خوانند.

برآورد می‌شود هم اکنون هزاران مدرسه مذهبی در پاکستان فعالیت دارد که بیش از دو میلیون طلبه را تحت آموزش دارند.

در سال‌های گذشته دولت افغانستان مدارس مذهبی در پاکستان را خاستگاه گروه طالبان می‌خواند. بسیاری از رهبران این گروه از جمله ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان در مدرسه های مذهبی پاکستان آموزش دیده‌اند.

در برخی مناطق پاکستان و افغانستان مدارس مذهبی، تنها نهادهایی هستند که کودکان خانواده‌های فقیر می‌توانند برای تحصیل به آنجا بروند.

سفیر عربستان سعودی در کابل خاطرنشان کرده است کشورش علاقه‌مندی ویژه به ختم جنگ در افغانستان دارد و در کنار آن آماده همکاری در بخش توسعه است.

در این نشست آقای مسلم‌یار نیز گفت سهم زائران حج برای افغانستان سالانه حدود ۳۰ هزار تن است و توقع می‌رود این رقم در سال‌های بعدی به ۵۰ هزار تن افزایش یابد.

سفیر عربستان سعودی وعده داد سهم افغانستان از زیران حج در سال آینده افزایش خواهد یافت.

دولت عربستان امسال برای سفر زائران حج به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوعیت وضع کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.