• انتشار: 25 آوریل 2020
  • ساعت: 18:48
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 44013
پرینت

عربستان مجازات شلاق را لغو کرد

بر اساس مدارکی که خبرگزاری فرانسه منتشر کرده از قضات خواسته شده است تا به جای شلاق، مجازات‌های دیگری از جمله زندان و جریمه برای محکومان در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دیوان عالی عربستان مجازات شلاق را لغو کرده است.

بر اساس مدارکی که خبرگزاری فرانسه منتشر کرده از قضات خواسته شده است تا به جای شلاق، مجازات‌های دیگری از جمله زندان و جریمه برای محکومان در نظر گرفته شود.

تاریخ این مدارک مشخص نیست اما به نظر می‌رسد در ماه آوریل تنظیم شده باشند.

در این مدارک همچنین آمده است که این تصمیم به منظور «اصلاح مقررات و تطابق آنها با موازین حقوق بشری، تحت نظر محمد بن سلمان» اتخاذ شده است.

این خبر تنها یک روز پس از مرگ عبدالله الحمید، یکی از سرشناس‌ترین فعالان حقوق بشر در عربستان اعلام می‌شود. وی که به اتهام «تحریک به آشوب» به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان منتقل شد و همانجا در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

عربستان همواره مخالفان خود را به مجازات‌های سنگین محکوم می‌کند. از جمله می‌توان به رائف بدوی، وبلاگ‌نویس و فعال مدنی اشاره کرد که به اتهام «توهین به اسلام» در سال ۲۰۱۴ به هزار ضربه شلاق و ۱۰ سال حبس محکوم شد. وی در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه حقوق بشر ساخاروف اروپا شد.

اجرای مجازات‌های شدید و بدنی در عربستان از جمله تعداد بالای اعدام، قطع دست و شلاق همواره مورد انتقاد گروه‌های و سازمان‌های حقوق بشری قرار گرفته است.

با وجود لغو مجازات شلاق به نظر نمی‌رسد حکومت محافظه‌کار مذهبی سعودی به‌زودی در اجرای سایر مجازات‌های بدنی یا مجازات اعدام تجدیدنظر اساسی کند.

پیش از این سازمان عفو بین الملل در گزارش خود از وضعیت اعدام در جهان به شدت از عملکرد عربستان انتقاد کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.