• انتشار: 22 جولای 2019
  • ساعت: 19:33
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 36170
پرینت
قبل از قطر

عربستان قصد داشت دفتر سیاسی طالبان را در خاک خود ایجاد کند

یکی از دوستان سابق بن لادن که از مبتکران طرح گفت‌وگوهای صلح بوده، فاش کرد که پیش از امارات و قطر، عربستان نیز خواستار میزبانی از دفتر سیاسی طالبان بود اما به دلیل عدم موفقیت برای ایجاد سازوکارهای ضروری موفق به این کار نشد.

عبدالله انس از دوستان سابق بن لادن که نقش مهمی در ایجاد روند صلح در افغانستان داشت نیز فاش کرد به غیر از امارات و قطر، عربستان نیز خواستار میزبانی از دفتر سیاسی طالبان در خاک خود بوده است.
او اظهار داشت ادعای امارات و ریاض مبنی بر اینکه قطر با میزبانی از دفتر سیاسی طالبان در دوحه از گروه‌های اسلامی افراط‌گرا حمایت می‌کند، باعث تعجب او شده است.
یوسف العتیبه سفیر امارات در آمریکا در ۲۶ جولای سال جاری میلادی گفته بود که قطر با میزبانی از طالبان و اخوان المسلمین از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند.
عبدالله انس در این باره گفت: اگر قطر از طالبان برای گفت‌وگوهای صلح میزبانی می‌کند، طرح ایجاد دفتر سیاسی طالبان پیش از این توسط عربستان مطرح شده بود.
او تصریح کرد: برخی از مذاکرات نیز در امارات برگزار شد بنابراین اگر قطر از تروریست‌ها میزبانی کرده، پس در نتیجه پیشتر نیز امارات از این «تروریست‌ها» میزبانی کرده است.
ایجاد «روند صلح» بین حکومت افغانستان و طالبان در واقع پیشنهاد انس بوده و در سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ وی برای ایجاد آن چندین بار به عربستان سفر کرد.
«میدل ایست آی» در ادامه نوشت به گفته یکی از منابع، قطر در جنوری سال ۲۰۱۳ در حالی دفتر سیاسی طالبان را افتتاح کرد که پیش از آن عربستان در ایجاد مکانیسم موثر برای میزبانی از طالبان شکست خورده بود.
پیش از این روزنامۀ نیویورک تایمز که به ایمیل‌های فاش شده سفیر امارات در واشنگتن دست یافته بود در یادداشتی نوشت در حالی که امارات بارها قطر را به حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی متهم کرده است اما شواهد جدید نشان می‌دهند، این کشور برای ایجاد دفتر سیاسی طالبان در خاک خود با قطر رقابت می‌کرده است.
اما پس از آن العتیبه در یادداشتی ارسالی به نیویورک تایمز گفته بود: ابوظبی به درخواست آمریکا حاضر به میزبانی از طالبان در این کشور شد و پیش‌شرط‌های سختی را نیز مانند پذیرش قانون اساسی افغانستان، به زمین گذاشتن سلاح و اعلام برائت از القاعده را برای آن تعیین کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.