• انتشار: 4 ژانویه 2016
  • ساعت: 12:21
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 5741
پرینت

عربستان روابط دیپلوماتیک خود با ایران را قطع می کند

وزارت امور خارجه دولت شاهی عربستان سعودی اعلام کرد که  این کشور روابط دیپلوماتیک خود را با ایران قطع می کند.

وزارت امور خارجه عربستان پس از اینکه برخی معترضین در ایران به اعدام شیخ نمرباقرالنمر روحانی برجسته شیعی عربستان به سفارت این کشور در تهران و مشهد حمله کردند این تصمیم را اتخاذ کرده است.

خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش کرده است که دولت شاهی عربستان گزینه های دیگری را بررسی می کند تا علیه ایران در سازمان ملل شکایت کند.

روز گذشته، دولت عربستان ۴۸ ساعت به دیپلومات های ایرانی فرصت داد تا عربستان را ترک کنند.

تنش ها میان ایران و دولت شاهی عربستان سعودی پس از ان آغاز شد که عربستان شیخ نمرباقرالنمر روحانی برجسته شیعی را به همراه ۴۶ تن دیگر به اتهام سرکردگی آشوب در عربستان اعدام کردند.

پس از اعدام شیخ نمر الباقر، برخی معترضین ایرانی در اعتراض به این اقدام دولت عربستان به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری آن در مشهد حمله کردند و آتش زدند.

در همین حال، مقامات ایرانی اعلام کرده اند که تاکنون بیش از ۴۰ نفر را در پیوند به این موضوع بازداشت کرده اند.

سخنگوی وزارت داخله ایران گفت که پیش از حمله معترضین به سفارت عربستان در تهران و مشهد، دستورات لازم به نیروهای امنیتی داده شده بود تا از حرکات خشونت آمیزی که ناشی از بروز احساسات می گردد جلوگیری شود.

وی گفت “در نظام ایران به هیچ کس اجازه داده نخواهد شد تا به بهانه های دفاع از ارزش ها، قانون را زیر پا بگذارد و اگر مطالبه ای هست باید از طریق مجرای قانونی صورت بگیرد.”

لازم به ذکر است که ایران اعدام شیخ نمرباقرالنمر روحانی برجسته عربستان و معترض به دولت شاهی عربستان را شدیدا محکوم کرده است.

آیت اله خامنه ای رهبر ایران اعدام شیخ نمرباقرالنمر را اشتباه سیاسی دولت شاهی عربستان قلمداد کرده است.

آقای خامنه ای گفت “شیخ نمرباقرالنمر هیچ گاه مردم را تشویق به اعتراض های مسلحانه علیه دولت عربستان نکرده بود و هیچ توطئه آشوبی را نیز در سر نداشت.”

گفتنی است روز گذشته بان کی مون سرمنشی سازمان ملل متحد نیز از عواقب اعدام شیخ نمرباقرالنمر  ابراز نگرانی کرد و گفت این رویداد سبب افزایش تنش ها می شود.

شیخ نمرباقرالنمر به اتهام اعتراض های ضد دولتی در شهر قطیف عربستان بازداشت شد و سپس روانه زندان گردید و بعد به اعدام محکوم شد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.