• انتشار: 31 دسامبر 2019
  • ساعت: 14:23
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40380
پرینت
در ارتباط با بمباران پایگاه های حشد الشعبی

عراق سفیر امریکا را احضار می کند

جنگنده‌های ارتش امریکا، یکشنبه‌شب، چند مقر گردان‌های حزب‌الله مرتبط با سازمان الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند و وزارت دفاع امریکا با صدور بیانیه‌ای این حمله را تأیید کرد.

وزارت امور خارجه عراق شامگاه دوشنبه اعلام کرد «ماتیو تولر» سفیر امریکا در عراق را در اعتراض به بمباران پایگاه‌های الحشد الشعبی احضار می‌کند.

وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای اقدام نیروهای امریکایی در بمباران پایگاه‌های وابسته به الحشد الشعبی را به شدت محکوم، آن را نقض آشکار حق حاکمیت عراق و ناقض تمام معیارها و قوانین بین دو کشور دانست.

در این بیانیه آمده است: «بر همین اساس بار دیگر تاکید می‌کنیم که الحشد الشعبی نیروی ملی عراقی بوده که در دفاع از عراق و وحدت آن نقش فعالی داشته و با شجاعت کامل با گروه تروریستی داعش مبارزه کرده و مانع از گسترش آن شد.»

وزارت خارجه عراق تاکید کرد الحشد الشعبی بخشی از ساختار نیروهای مسلح عراقی بوده که تحت امر فرمانده عمومی نیروهای مسلح عراقی است.

وزارت خارجه عراق در این بیانیه اعلام کرد: «عراق کشوری مستقل بوده و امنیت داخلی آن از اهمیت واولویت برخوردار است وهرگز اجازه داده نخواهد شد که این کشور به میدانی برای نبرد یا مسیری برای اجرای تجاوزها یا پایگاهی برای ضرر رساندن به کشورهای همسایه باشد و در همین راستا سفیر امریکا در بغداد فراخوانده خواهد شد و همچنین با شرکای اروپایی که در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش حضور دارند رایزنی می‌کنیم تا موضع واحدی درباره مکانیزم فعالیت و آینده حضور نیروهای ائتلاف در عراق اتخاذ شود.»

جنگنده‌های ارتش امریکا، یکشنبه‌شب، چند مقر گردان‌های حزب‌الله مرتبط با سازمان الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند و وزارت دفاع امریکا با صدور بیانیه‌ای این حمله را تأیید کرد.

منابع الحشد الشعبی نیز اعلام کردند که در این حمله هوایی، دست‌کم ۲۸ نفر از نیروهای الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵ شهید و ۵۱ نفر دیگر مجروح شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.