برگزیده هاسیاست

عذری بدتر از گناه/چرا امریکا همیشه اشتباه می کند

پس از حدود یک ماه سرانجام جنرال مک کنزی، فرمانده ستاد مرکزی آمریکا پس از کشته شدن غیر نظامیان از جمله هفت کودک در حمله بر منزل مسکونی در کابل اعتراف کرد و گفت: این حمله هوایی آمریکا یک اشتباه فاجعه آمیز بود. وی تأیید کرد: هیچ جنگجوی داعش ولایت خراسان در محل حمله حضور نداشت.

آمریکا طی بیست سال گذشته اشتباهات نابخشودنی در افغانستان مرتکب شده است. حمله بر مراسم عروسی در ارزگان، دستگیری و زندانی کردن شماری از شهروندان بدون دلیل روشن( نقض ماده ۷ میثاق حقوق مدنی و سیاسی)، شکنجه اسرا( نقض کنوانسیون منع شکنجه)، نقض حقوق بشر و کشتار اعضای یک روستا در پنجوایی قندهار، از محورهای اصلی اشتباهات نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان به شمار می روند. اما در این میان، عمده ترین اشتباه قصر سفید حمایت تمام قد از دولت فاسد و بی ریشه اشرف غنی بود که در نهایت هم باعث دربدری مردم افغانستان و هم موجب شکست آمریکا شد. آمریکا هیچ گاه مطالبات حقیقی مردم افغانستان و نقدهای دقیق و علمی نخبگان را نشنید بلکه همواره به دروغ ها و نیرنگ های غنی و اطرافیانش گوش و عمل کرد. غنی یک روز قبل از سقوط کابل نیز به آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا از سیاست فریب و دروغ استفاده کرد و به او اطمینان داد که کابل سقوط نمی کند. سیاست فریب، فساد و دروغ طی سالیان اخیر از ویژگی های اصلی حکمرانی در کابل بود. بازرس ویژه آمریکا بارها از فساد گسترده در روند حکمرانی کابل پرده برداری کرد، اما سران کاخ سفید نخواستند بر حاکمان فاسد و متعصب کابل فشار وارد کنند تا از غارت بیت المال و سرمایه های مادی و معنوی مردم افغانستان دست بردارند.

سران کابل همواره تلاش کردند واقعیت ها را وارونه جلوه دهند، حقایق را تحریف کنند و در باره فضای سیاسی، امنیتی و اقتصادی و حتی افراد و اقوام افغانستان، گزارش های غیر واقعی در اختیار سیاست گذاران و بویژه استخبارات آمریکا قرار دهند. به همین دلیل روز به روز فاصله میان مردم و حکومت متقلب و فاسد غنی افزایش یافت. دریافت گزارش از منابع غیر موثق و گماشتگان آمریکا در روزهای اخیر سبب شد که آمریکا به جای داعش مناطق مسکونی و غیر نظامیان را در مجاورت میدان هوایی کابل هدف قرار دهد و فاجعه ی دیگر را رقم بزند. اکنون نه تنها عذرخواهی آمریکا از مردم افغانستان و خانواده های قربانیان،کفایت نمی کند بلکه باید ضمن جبران غرامت، گزارش دهندگان، آمران و عاملان این فاجعه مورد تحقیق همه جانبه قرار گیرند.

داکتر نظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا