• انتشار: 8 جولای 2020
  • ساعت: 10:47
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45579
پرینت
مسلم یار:

عده ای از زندانیان رها شده طالبان دوباره به میدان جنگ بازگشته اند

فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنا می گوید با رهایی زندانیان طالبان مشکلی ندارد اما این روند باید به گونه ای باشد که طالبان آزاد شده دوباره به میدان جنگ برنگردند.

فضل‌هادی مسلم‌یار، رئیس مجلس سنا می‌گوید شماری از زیادی زندانیان طالبان که برای رسیدن به صلح به منظور نشان دادن حسن‌نیت از سوی حکومت آزاد شده، دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند.

مسلم‌یار این سخنان را (سه‌شنبه ۱۷ سرطان) در نشست عمومی مجلس سنا ابراز کرد.

فضل‌هادی مسلم‌یار گفت صلح باعزت نیاز جدی همه‌ی شهروندان است و نباید هیچ مانعی در برابر پروسه‌ی صلح ایجاد شود.

رییس مجلس سنا گفت شماری زیادی از زندانیان طالبان که برای رسیدن به صلح به منظور نشان دادن حسن‌نیت از سوی حکومت آزاد شدند دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند.

وی گفت مخالف رهایی زندانیان طالبان نیست، اما با رهایی آن زندانیانی که دوباره به میدان جنگ بر می‌گردند، سخت مخالف است.

آقای مسلم‌یار همچنان گفت روز گذشته در جریان عملیات نیروهای امنیتی در ولایت لغمان، شمار زیادی از کسانی که کشته شدند زندانیانی هستند که پس از رهایی، سبب ایجاد مشکلات برای مردم شده و به جنگ روی آورده بودند.

رییس مجلس سنا افزود ایالات متحده آمریکا به عنوان میانجی باید این موضوع را جدی گرفته و حکومت نیز باید کسانی را آزاد کند که برای ادامه زندگی صلح‌آمیز و به دور از خشونت متعهد باشند.

پیش از این شورای امنیت ملی گفته بود زندانیان طالبان با تعهد کتبی مبنی بر برنگشتن به جنگ آزاد شده‌اند.

در همین حال مقام‌های امریکایی نیز گفته بودند طالبان وعده داده‌اند که زندانیان رهاشده‌ی این گروه دوباره به میدان جنگ برنمی‌گردند.

براساس توافق‌نامه‌ی صلح میان آمریکا و طالبان، پنج‌هزار زندانی طالبان باید از سوی حکومت افغانستان و هزار زندانی وابسته به حکومت از اسارت طالبان آزاد شوند.

براساس آمارها دولت افغانستان تاکنون ۳۹۲۰ زندانی طالبان را در چند مرحله آزاد کرده است. در همین حال، شمار زندانیان وابسته به دولت که از سوی گروه طالبان رها شده‌اند به ۶۶۹ تن می‌رسد اما گفته می‌شود که در این میان برخی از آنان افراد ملکی اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.