• انتشار: 6 می 2020
  • ساعت: 10:36
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44054
پرینت
وزارت دفاع امریکا هشدار داد

عدم پایبندی طالبان و حکومت افغانستان توافق صلح را به بن بست کشانده است

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، می گوید عدم پایبندی طالبان و حکومت افغانستان به مفاد توافق نامه صلح امضا شده میان طالبان و امریکا رسیدن به صلح در افغانستان را به بن بست کشانده است.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه هشدار داد عدم پایبندی طالبان و دولت افغانستان به توافق صلح امضا شده در ماه فوریه، این توافق شکننده سیاسی را با بن‌بست مواجه کرده است.

آقای اسپر با اشاره به افزایش خشونت‌های طالبان در یک ماه گذشته در افغانستان گفت طالبان به تعهدات خود در چهارچوب این توافق عمل نکرده و دولت افغانستان نیز به تعهداتش پایبند نبوده است.

او تاکید کرد تنها راه حل و فصل تنش‌ها این است که هم دولت افغانستان و هم طالبان «در کنار یکدیگر برای پیشرفت مفاد این توافق اقدام کنند.»

بنا بر گزارش‌ها، طالبان تنها در ۴۵ روز گذشته بیش از ۴۵۰۰ حمله در سراسر خاک افغانستان انجام داده است؛ با این وجود ایالات متحده آمریکا همچنان به تخلیه مرحله به مرحله نیروهای خود از خاک کشور بر اساس این توافق ادامه می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود شمار تخلیه نیروهای آمریکایی از کشور تا تابستان به حدود ۸ هزار ۶۰۰ نفر برسد.

توافق صلح افغانستان که پس از برگزاری نشست‌هایی طولانی میان نمایندگان طالبان و دولت آمریکا پشت درهای بسته حاصل شد سرانجام در ماه فوریه به امضای طرفین رسید. قرار بود در چهارچوب این پیمان، از سطح خشونت‌ها کاسته و زمینه گفتگو میان این گروه شبه نظامی و دولت مرکزی افغانستان مستقر در کابل فراهم شود.

گفته می‌شود بخشی از مشکل پیش آمده در عدم اجرای تعهدات، به اختلافات سیاسی اشرف غنی و عبدالله عبدالله برمی‌گردد که هر دو ادعای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را دارند و به طور جداگانه سوگند یاد کرده‌اند.

خشونت‌ها در افغانستان در حالی ادامه دارد که کشور اکنون گرفتار شیوع ویروس کرونا نیز شده است. بنا بر آخرین آمار شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به بیش از ۳۲۰۰ نفر و شمار جان‌باختگان به ۹۵ نفر رسیده است.

مقامات کابل روز سه‌شنبه هشدار دادند که از پانصد نفری که در پایتخت به صورت تصادفی تست کرونا گرفته شده یک سوم مبتلا به کووید۱۹ بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.