• انتشار: 21 آوریل 2021
  • ساعت: 13:30
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 57119
پرینت

عدالت را سربریدند، گریه طولانی حضرت علی علیه السلام از تنها ماندن دراجرای عدالت!

اگر بگویی چرا به دنبال فساد هستید چرا بیت المال را که حق یتیم و فقراست می خورید باکمال پر رویی می گویند: انما نحن مصلحون، کارما اصلاح گریست!

فهیمی بزرگمهر

طرفداران عدالت چقدرکم هستند! چرادرعمل علی علیه السلام رایاری نمی کنیم؟ دراین ماه خدا فرق عدالت شکافته می شود، ما فقط عزاداری می کنیم درحالی که  با ابن ملجم ها سر یک سفره هم غذا ممکن است باشیم! یکی از نشانه های تنهایی و مظلومیت مولا علی علیه السلام این است که دلمان حتی برای شهادت علی نمی سوزد، مجبوریم برای گریاندن مردم تخصصی گریاندن و مداحی را فرا بگیریم، با هزاران ترفند روحی و روانشناسی و کلک ودروغ مردم را می گریانیم تا ثواب به دست بیاوریم، البته جای مداحان مخلص دلسوخته محفوظ است.

خونابه دل علی علیه السلام بعد ازجنگ صفین

خطبه ۱۸۲ نهج البلاغه:« این اخوانی الذین رکبوا الطریق علی الحق، این عمار، این ابن تیهان، این ذوالشهادتین،

ثم ضرب یده علی لحیته الشریفه الکریمه فطال البکا ثم قال اوّه علی اخوانی الذین تلوا القرآن فاحکمواه وتدبرالفرض فاقامواه احیوا سنه واماتوا البدعه»

آه که چقدرتنها ماندم! نه قوم و نه فامیل ونه دیگران مرا چرا یاری نمی کنند؟

کجاست آن یارانی که در جنگ صفین پیمان جانبازی بستند؟! کجاست آن یارانی که سرهایشان رابرای دشمن هدیه فرسادند؟

کجاست آن یارانی که فتنه‌گران رادررنتفه خفه می کردند و سنت حسنه را احیامی کردند؟

چرا علی را در میان این همه نامردان اشباه الرجال معاویه صفت تنهاگذاشتند؟

چقدر مدعیان دروغگو زیادند!

ادعای طرفداری از عدالت دارند در حالی که روی تمام منافقان تاریخ را سفید کرده اند، از ظلم اگر به نفع شان باشد استقبال می کنند با تمام بی حیایی و پر رویی اسمش را هم می گذارند مصلحت!  

در فضای مجازی ظلم گفتاری و نوشتاری را روزی صد بارمی بلعند و استفراغ می کنند به نام دادخواهی ازعدالت، بیت المال را که حق امام زمان علیه السلام است مثل مال کافر حربی می خورند قبل از اینکه دور دهنشان راپاک کنند ندای وا مصیبتا وا عدالتا یشان گوش فلک را کرمی کند! اگر بگویی لاتفسدوا فی الارض، لاتاٌکلوا اموال الیتاما ظلما وجورا !  

اگر بگویی چرا به دنبال فساد هستید چرا بیت المال را که حق یتیم و فقراست می خورید باکمال پر رویی می گویند: انما نحن مصلحون، کارما اصلاح گریست!  

امام علی علیه السلام در نهج ‌البلاغه خطبه ۱۵۶ می فرمایند: «پیامبر(ص) از فتنه خطرناک به امیر المؤمنین خبرمی دهد.»

«فقلت یا رسول لله ماهذه الفتنه؟ یاعلی یستحلون حرامه بالشبهات الکاذبه فیستحلون الخمربالنبیذ والسحت بالهدیه و الربا بابیع»

ای علی! این مردم در دین داری بر خدا منت می گذارند، حرام خدا را با مخلوط کردن حق و باطل حلال اعلام می کند، شراب را به بهانه آب انگور، رشوه را با هدیه، ربا را با نوعی معامله حلال می شمارند، با پول بیت المالی که به چنگ آورده اند یک بخش از آن پول را مدرسه و مسجد و حوزه علمیه می سازند به ملکیت خودشان، بعد از وفاتشان بازماندگانشان آن بنای مقدس را به ارث می برند!

یا علی! از شما شرمنده ایم و نیز از آن یتیمانی که وقتی خبر شدند ظلم فرق عدالت را شکافته برای بهبودی شما شیر آوردند خجالت زده ایم و هم چنین شرمنده ایم از آن خرابه نشینی که وقتی شهادت شما را در شب ۲۱ ماه مبارک رمضان از زبان امام حسن مجتبی علیه السلام شنید تحمل نتواست و جان داد!  

استاد حجت الاسلام و المسلمین سلطان حسین فهیمی بزرگمهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.