• انتشار: 31 مارس 2020
  • ساعت: 16:33
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43087
پرینت

عبدلله از هیات مذاکره کننده حکومت با طالبان استقبال کرد

عبدالله گفت با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و ادامه‌ی آن، زمینه برای تمثیل نمایندگی جامع‌تر با در نظرداشت تصمیم‌های مهمی که در پیش‌رو است، باید وجود داشته باشد.

عبدالله عبدالله از تشکیل هیأت مذاکره‌کننده‌‎ی «همه‌شمول» حکومت افغانستان استقبال کرده آن‌را گامی مهم برای زمینه‌سازی مذاکرات بین‌الافغانی دانسته است.

آقای عبدالله امروز (سه‌شنبه، ۱۲ حمل) در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود نوشت در مورد ترکیب این هیأت از سوی برخی از جوانب ملاحظاتی مطرح شده که قابل درک است.

او همچنان نوشت با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و ادامه‌ی آن، زمینه برای تمثیل نمایندگی جامع‌تر با در نظرداشت تصمیم‌های مهمی که در پیش‌رو است، باید وجود داشته باشد.

عبدالله همچنان افزود: «تیم مذاکره کننده از جمهوری اسلامی افغانستان و ‌منافع ملی کشور نمایندگی می‌کند. در مورد روش گزارش‌دهی و مرجع اعطای صلاحیت به این تیم بحث بیشتر را ضروری می‌دانیم.»

او در مورد بحران سیاسی ناشی از انتخابات ششم میزان نیز نوشته است که هنوز هم راه حل قابل قبول به میان نیامده است.

عبدالله تأمین صلح عادلانه، پایدار و باعزت را اولویت مردم افغانستان دانسته و تعهد سپرده است که او و تیمش تلاش می‌کند تا حد امکان مساله‌ی صلح را تحت شعاع دیگر موارد اختلافی قرار ندهند.

این در حالی است که فهرست ۲۱ نفری هیأت مذاکره‌کننده‌ی حکومت افغانستان با طالبان پنج‌شنبه شب هفته‌ی گذشته اعلام شد. معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی رهبری این هیأت را بر عهده دارد.

امریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل از اعلام این هیأت استقبال کرده‌اند.

 طالبان اما با هیأت تعیین‌شده‌ی حکومت مخالفت کرده آن‌را خلاف متن توافق‌نامه‌ی این گروه با امریکا دانسته است. این گروه همچنان گفته است که هیأت مذاکره‌کننده‌ی حکومت همه‌شمول نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.