• انتشار: 26 سپتامبر 2019
  • ساعت: 13:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38075
پرینت
غنی:

عبدالله و نبیل نتوانند ادعاهای خود را ثابت کنند باید محاکمه و زندانی شوند

رئیس جمهور غنی می گوید اتهامات فساد اداری‌ که از سوی داکتر عبدالله عبدالله و رحمت‌الله نبیل نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بر او وارد شده، اگر ثابت نشود، هر دو باید محاکمه و بعد به‌زندان بروند.

پیش از این داکتر عبدالله و رحمت‌الله نبیل در اتهامی به غنی گفته بودند خلیل‌الله فیروزی رییس پشین کابل‌بانک به‌خاطر سودجویی در پیکارهای انتخاباتی از زندان آزاد شده است.

محمد‌اشرف غنی رییس جمهور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مصاحبه ویژه با رادیو آزادی گفت حاضر است در برابر اتهامات فساد اداری‌ای که علیه او مطرح شده پاسخ بدهد.

آقای غنی به ادعاهای عبدالله عبدالله رییس اجرایی و رهبر دسته انتخاباتی ‘ثبات و همگرایی’ و رحمت‌الله تبیل ‘رییس دسته امنیت و عدالت’ اشاره کرد که گفته بودند، آقای غنی خلیل‌الله فیروزی، رییس پیشین کابل بانک را به‌خاطر کمپاین از زندان آزاد کرده است.

او می‌گوید که آماده است در این مورد توضیح دهد.

وی گفت:”درباره اتهامات داکتر عبدالله و آقای نبیل می‌خواهم که یک محکمه خاص ایجاد شود تا آنان اتهامات‌شان را ثابت کنند، اگر این حرف‌های‌شان کمپاینی باشد، باید نخست محاکمه و بعد به زندان فرستاده شوند. من می‌گویم اگر سند دارید و ادعا می‌کنید، بروید به محکمه و من به هر اتهام وضاحت می‌دهم.”

به نقل از جمهور، خلیل‌الله فیروزی رییس پیشین کابل بانک به اتهام فساد اداری زندانی شده بود و دو ماه پیش براساس حکم ویژه آقای غنی از زندان بیرون و تحت نظر خانه‌گی قرار گرفت.

آقای غنی می‌گوید او به دلیل بیماری سخت از زندان رها شده و تحت نظر نیروهای امنیتی است.

داکتر عبدالله و آقای نبیل پس از آن آقای غنی را به فساد متهم کردند که  ایالات متحده به دلیل آنچه که فساد در حکومت افغانستان می‌خواند، ۱۰۰ میلیون دالر از کمک‌ها به یک پروژه انرژی در افغانستان را دوباره به حساب وزارت مالیه این کشور برگشت داد و ۶۰ میلیون دالر مساعدت دیگر این کشور را به افغانستان تحویل نداد.

اما آقای غنی اداره ایالات متحده برای انکشاف بین المللی (USAID) را “یکی از بی‌کفایت ترین نهادهای کمک کننده” عنوان کرد که گفت که از هر دالر امریکایی از ده سنت اضافه تر به مردم افغانستان نمی‌رسد.

او گفت: “USAID قطعاً در پنج سال گذشته برای من یک گزارش نداده است. من بار بار از رییس جمهور ایالات متحده درخواست کرده‌ام که در اینجا یک کمیسیون بی‌طرف کانگرس امریکا و نهادهای جامعه مدنی امریکا بیایند و موثریت این کمک‌ها را زیر نظر بگیرند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.