• انتشار: 11 جولای 2016
  • ساعت: 15:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10809
پرینت

عبدالله: نورستانی با موافقت سران حکومت به عنوان سفیر انتخاب شد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی می گوید که یوسف نورستانی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات با توافق سران حکومت وحدت ملی به عنوان سفیر انتخاب شده است.

یوسف نورستانى روز گذشته با صدور حکمی از سوی رییس جمهوری به عنوان سفیر افغانستان در اسپانیا به جای مسعود خلیلی فرستاده می شود.

کاربران شبکه های اجتماعی با انتخاب یوسف نورستانی به عنوان سفیر واکنش های تندی نشان دادند و این اقدام رئیس جمهوری را خودسرانه بیان کرده اند.

برخی دیگر از کاربران نوشته اند که یوسف نورستانی بدون پیشنهاد وزیر خارجه و توافق رئیس اجرایی حکومت صورت گرفته است.

داکتر عبدالله اما این اظهارات را رد می کند.

برخی از کارشناسان نیز رییس سابق کمیسیون مستقل انتخابات را متهم به ضعف مدیریت در انتخابات گذشته می دانند و باور دارند که باید مورد بازجویی قرار گیرد.

توافق برای اصلاح نظام انتخاباتی

رییس اجرایى حکومت همچنین مى گوید که در راستاى آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتى، با رییس جمهور به توافق رسیده و کار اصلاحات به صورت جدى فردا آغاز مى شود.

آقای عبدالله که امروز در نشست شورای وزیران صحبت میکرد گفت که انتخابات یک اصل است؛ اما بدون آوردن اصلاحات ماهیتش را از دست میدهد.

رییس اجرایى حکومت، اصلاحات انتخاباتی را از تعهدات حکومت خوانده افزود: “بدون اصلاحات هم معنای انتخابات ضعیف می­شود و هم ماهیتش را از دست می­دهد؛ به همین منظور تلاش وجود دارد که در این راستا اقدامات جدی صورت بگیرد تا مورد قناعت مردم باشد.”

وی افزود: “انتخابات یک اصل، تهداب، ثبات و آیندۀ کشور است، امید که در این راستا شاهد پیشرفت های چشمگیری باشیم.”

اصلاح نظام انتخاباتى، یکى از موارد اساسى توافقنامۀ سیاسى ایجاد حکومت وحدت ملى می‌باشد و رییس جمهور به همین منظور، دو بار فرامین تقنینى را صادر کرد که با جواب رد ولسى جرگه روبرو شدند. فرمان دومى به تاریخ ٢۴ جوزا از سوى این جرگه رد شد.

مشرانو جرگه نیز فرمان اولى رییس جمهور در این مورد را رد کرد وفرمان دومى را تایید نمود و اکنون کمیته مختلط هردو مجلس، در مورد این فرمان تصمیم خواهندگرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.