• انتشار: 8 آگوست 2020
  • ساعت: 07:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46799
پرینت
برخورد فیزیکی با بلقیس روشن در تالار لویه جرگه و واکنش ها

عبدالله معذرت خواست/ رئیس مجلس خواستار اعاده حیثیت شد

میررحمانی رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، با انتشار اعلامیه‌ای برخورد فیزیکی یک کارمند امنیتی لویه‌جرگه مشورتی با بلقیس روشن را «خلاف تمام ارزش‌ها و معیارهای آزادی بیان، تخطی آشکار و صریح بر حفظ مصونیت پارلمانی» عضو مجلس نمایندگان خوانده است.

خشونت فزیکی با بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان در پی اعتراض او هنگام سخنرانی رییس جمهور غنی در نخستین روز لویه‌جرگه مشورتی صلح واکنش‌های زیادی را برانگیخته است. کمیسیون برگزاری جرگه‌ی مشورتی صلح با انتشار اعلامیه‌ای از خانم روشن معذرت خواسته است. عبدالله عبدالله، رییس لویه‌جرگه مشورتی صلح نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی از بلقیس روشن معذرت‌خواهی کرد.

میررحمانی رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، با انتشار اعلامیه‌ای برخورد فیزیکی یک کارمند امنیتی لویه‌جرگه مشورتی با بلقیس روشن را «خلاف تمام ارزش‌ها و معیارهای آزادی بیان، تخطی آشکار و صریح بر حفظ مصونیت پارلمانی» عضو مجلس نمایندگان خوانده است. او تأکید کرده است که براساس قانون اساسی نظر و ملاحظه یک فرد عادی نیز باید احترام شود.

آقای رحمانی ضمن اینکه‌ برخورد با بلقیس روشن را توهین به خانه‌ی ملت و اعضای مجلس نمایند‌گان توصیف کرده، خواهان اعاده حیثیت او شده است.

میررحمان رحمانی گفته است مجلس نمایندگان به این اقدام «غیرانسانی و خلاف ارزش‌های دموکراسی» اعتراض شدید دارد و آن را محکوم می‌کند. او از ریاست جمهوری و ریاست لویه‌جرگه مشورتی صلح خواسته است که باید این مساله را پی‌گیری کنند.

رییس مجلس نمایندگان گفته است که تصمیم نهایی در این مورد را همه اعضای مجلس نمایندگان به صورت جمعی خواهند گرفت.

به‌گفته‌ی میررحمان رحمانی، مجلس نمایندگان نسبت به برگزاری لویه‌جرگه مشورتی ملاحظه داشت و آن را خلاف قانون می‌دانست، اما با آن‌هم به خاطر مصالح علیای کشور و هم‌چنان تأکید مقامات بلندپایه دولتی، شخصیت‌های بانفوذ و مسوولان برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح در آن شرکت کرده است.

بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان، هنگام سخنرانی رییس جمهور غنی اعتراض کرد و شعاری را به این عنوان «باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است»، بلند کرده بود. آقای غنی ضمن دعوت خانم روشن به آرامش، در پاسخ به او گفت: «من باج ده نیستم. شما همکاران‌تان را قناعت دهید. تصمیم از شما است.»

او از سوی یک خانم که گفته شده است از مسوولان امنیتی لویه‌جرگه مشورتی صلح است، مورد خشونت واقع شد. تصاویر نشان می‌دهد که این خانم، بلقیس روشن را به زمین می‌زند.

این اقدام واکنش‌های زیادی را برانگیخته است و شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن واکنش انتقادآمیز نشان داده‌اند.

لویه‌جرگه مشورتی صلح روز جمعه، هفدهم اسد در کابل برگزار شد و قرار شده است شنبه، هجدهم حوت نیز ادامه یابد. هدف برگزاری این جرگه تصمیم‌گیری درباره رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان است که موضوع رهایی آن‌ها از دلایل تاخیر در گفت‌وگوهای صلح خوانده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.