• انتشار: 28 مارس 2020
  • ساعت: 03:14
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 42934
پرینت

عبدالله: قطع کمک های امریکا را باید جدی گرفت

داکتر عبدالله تأکید کرد برخورد سرسری با قطع کمک امریکا و این‌که بدیل جستجو می‌کنیم، واقع‌بینانه نیست

عبدالله عبدالله می‌گوید هیأت مذاکره‌کننده از همۀ مردم افغانستان نمایندگی می‌کند.

آقای عبدالله به تازگی در یک نشست خبری در کابل دربارۀ شکست مذاکرات سیاسی و مذاکرات صلح صحبت کرد و گفت انعطاف او برای حل بحران، ناشی از ضعف نیست و نباید فکر شود که دیگر گزینه‌یی نداریم.

داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به سفر دو روز قبل وزیر خارجۀ امریکا به کابل گفت پمپئو گفت که به قصد میانجیگری نیامده اند بلکه جداً تأکید بر حل فوری بحران سیاسی – انتخاباتی دارند.

پمپئو گفت که با فورمول نیامده‌ایم؛ اما رهبران سیاسی افغانستان مسوولیت دارند که برای بحران راه‌حل پیدا کنند.  اگر راه حل پیدا شود، کمک‌ها را ادامه می‌دهیم، در پروسۀ صلح کار را با جدیت دنبال می‌کنیم و در مقابله با تروریزم در کنار مردم افغانستان می‌مانیم.

وزیر خارجۀ امریکا تأکید داشت در شرایط بحرانی کنونی، به ویژه بحران ناشی از کرونا، باید فوراً راه حل پیدا شود و به مشکلات افزوده نشود. بحران روی امنیت ملی امریکا، پروسۀ صلح و سلامت نیروهای دفاعی و امنیتی تأثیر دارد. نتیجۀ عدم توافق، ادامۀ بحران و قطع کمک امریکا است.  وزیر خارجۀ ایالات متحده تأکید داشت قطع کمک اولین اقدام است، اگر موافقه صورت نگیرد اقدامات بعدی انجام می‌شود.

رییس اجرایی پیشین تأکید کرد برخورد سرسری با قطع کمک امریکا و این‌که بدیل جستجو می‌کنیم، واقع‌بینانه نیست. کمک به نام یک شخص و دوشخص نیست. قطع کمک بخش معارف، زیربنا، انرژی و صحت را متضرر می‌سازد. ادامۀ لجاجت و بی‌اعتنایی به قطع کمک امریکا، همانند بحث اصلاحات انتخاباتی، پروسۀ انتخابات و … غیرمسوولانه است که کشور را با بحران کم سابقه روبرو ساخت. افغانستان نباید دوباره به انزوای سیاسی برود. اگر روابط ما با جامعۀ بین‌المللی و ایالات متحده امریکا به روابط بعد از جنگ سرد تقلیل پیدا کند و به مبارزه با تروریزم محدود شود، در راستای منافع ملی کشور ما نخواهد بود. قطع کمک‌های امریکا به هیچ صورت قابل جبران نیست.

او گفت که مشکل با انعطاف یک طرف حل نمی‌شود. مشکل شخصی نیست. با طالبان ۲۵ سال در جنگ بودیم، اما حالا خواستار صلح هستیم. بدین معناست که جنگ، کشمکش و منازعه راه حل نیست. در صحبت با دکتر اشرف‌غنی با کمال انعطاف‌پذیری تلاش کردیم که یک راه حل پیدا شود. اگر به این فکر باشیم که انتخابات تمام است و بحران حل است، این واقعیت نیست. با وجود کوشش‌ها از طرف مقابل هیچ‌گونه انعطاف ندیدیم.

او با اشاره به اظهارات اشرف غنی که گفته بود، داکتر عبدالله خواهان تغییر یک شبۀ قانون اساسی است، گفت که روحیۀ اصلی قانون اساسی، احترام به رأی مردم، انتخابات شفاف و عادلانه، عدالت، صداقت و برابری است. درحالی‌که در چند سال به تکرار شاهد نقض قانون اساسی بودیم. در این مدت، خلاف قانون اساسی فرمان‌های تقنینی صادر شد و اداره‌های موازی ایجاد گردید. خواست ما در مطابقت با روحیۀ قانون اساسی کشور بوده است.

او در بخشی از صحبت هایش گفت که تبادلۀ اسرا را مفید می‌دانیم، چون به تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی کمک می‌کند. شروع مذاکرات فضای تازه‌یی را ایجاد می‌کند. از تقاضای سرمنشی سازمان ملل که به خاطر مقابله با کرونا، خواستار پایان منازعه و آتش بس سراسری شده استقبال می‌کنیم. از طالبان تقاضا می‌کنیم که به خواست مردم که برقراری آتش بس سراسری و دایمی است، پاسخ دهند و عزم و ارادۀ شان را در مسیر صلح ثابت بسازند. صلح خواست جمعی مردم است و یک فرد پروسه را انحصار کرده نمی‌تواند. هیأت از همۀ مردم نمایندگی می کند و باید هم بکند. ‌

او افزود که ایستادگی ما در دفاع از رأی، بحث منافع شخصی و دفاع از یک گروه و تیم نبوده است. مردم برای دفاع از مردم‌سالاری، حاکمیت قانون و حق شهروندی، قربانی‌های زیاد پرداختند. اکنون حق همه است که به اطمینان برسند، دیگر تقلب فایده ندارد، دستبرد به آرای مردم در تعیین سرنوشت کمک نمی‌کند. وظیفۀ همۀ ماست که لکۀ تقلب را از نام انتخابات افغانستان پاک کنیم. بنابراین، با قاطعیت اطمینان می‌دهم که برای تحقق ارادۀ مردم ایستاده هستیم. ایستادگی به خاطر جلوگیری از دفن دموکراسی است. هیچ تصمیمی خلاف منافع ملی نخواهیم گرفت.

او تأکید کرد: برای حل بحران آمادۀ گفت‌وگو و مذاکره هستیم. عقل سلیم ایجاب می‌کند که برای منافع کشور ما به بحران یک راه حل بیابیم.  بحران یک طرفه حل نمی‌شود. هیچ کسی هم حق ندارد که یک طرفه مسوولیت خرابی کشور و عواقبش را بگیرند.  صدای ما از ضعف نیست. انعطاف ما به این معنا نیست که دیگر وسیله‌یی در اختیار نداریم. درست است که تفنگ را کنار گذاشته‌ایم. یک وقتی در دفاع از کشور تفنگ برداشتیم، وقتی مسألۀ رأی و انتخابات شد، مردم با رأی‌شان رقابت سیاسی کردند. مردم نباید در مجبوریت قرار گیرند. نمی‌خواهم رنج مردم ادامه پیدا کند و ما عاملش باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.