• انتشار: 28 دسامبر 2019
  • ساعت: 08:07
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40239
پرینت

عبدالله عبدالله: طالبان با جنگ به جایی نمی رسند

حکومت افغانستان در هجده سال گذشته طرفدار برقراری صلح و تأمین امنیت بوده و حسن‌نیت نشان داده است اما طرف مقابل و حامیان خارجی آنان نخواسته اند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت می‌گوید اکثریت مردم افغانستان خواستار تحقق صلح هستند و اگر فرصتی در این راستا پیش بیاید، باید از آن فرصت استفاده شود.

آقای عبدالله که روز گذشته (جمعه،۶ جدی/دی) در برنامه‌یی به مناسبت هشتمین سال‌روز کشته‌شدن عبدالمطلب بیگ، عضو مجلس نمایندگان و یکی از فرماندهان جهادی صحبت می‌کرد، راه صلح را گفت‌وگو با نمایندگان مردم افغانستان دانست و تاکید کرد با ادامه جنگ فرصت‌های زیادی از دست خواهد رفت.

 رئیس اجرایی تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان را غیرقابل تحمل خواند و گفت: «روزانه تلفات نیروهای امنیتی و مردم ملکی برای یک ملت غیر قابل تحمل است، اما در عین زمان یک پیامی هم دارد به آنهایی که در جنگ هستند با مردم افغانستان که با جنگ پیروز شده نمی‌توانند. اگر حرفی دارند راه برای این وجود دارد و راهش گفت‌وگوست با نمایندگان مردم افغانستان.»

حسن نیت دولت و بی توجهی طالباان برای صلح

محمدسرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور نیز در این برنامه گفت خواست‌ها برای صلح یک رویکرد مثبت است و هم دولت و ملت افغانستان از این رویکرد مثبت استقبال می‌کنند.

آقای دانش گفت حکومت افغانستان در هجده سال گذشته طرفدار برقراری صلح و تأمین امنیت بوده و حسن‌نیت نشان داده است اما طرف مقابل و حامیان خارجی آنان نخواسته اند.

معاون دوم رئیس جمهور افزود برای دست‌یافتن به صلح، نخست باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز و پس از آن آتش‌بس اعلام شود.

 به گفتۀ آقای دانش، سیاست‌گران کشور روی روند صلح دیدگاه‌های متفاوتی دارند و در این راستا باید تلاش شود تا یک اجماع به میان بیاید.

محمدیونس قانونی، معاون پیشین رئیس جمهور نیز بر هماهنگی میان دولت، سیاست‌گران و طالبان تأکید کرد و گفت صلح بدون دولت عملی نیست.

به باور آقای قانونی در صورتی‌که دولت از سوی سیاست‌گران و سیاست‌گران از سوی دولت نفی شود، بحران کنونی ادامه خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.