• انتشار: 25 اکتبر 2017
  • ساعت: 17:30
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 25278
پرینت

عبدالله عبدالله: کتمان حقایق و اطلاعات پیامدهای زیان باری دارد

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور در گردهمایی «حق همگانی دسترسی به اطلاعات» بر حمایت و پشتیبانی دولت از رسانه ها، آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات تاکید کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی کشور در خبرنامه ای نوشته است در این برنامه که امروز (چهارشنبه ۳ عقرب) در کابل برگزار شده بود، رییس اجرایی کشور ضمن قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های مسوولان کمیسیون نظارت بر حق دسترسی به معلومات، از آنان خواست که تشکیل دقیق و بودجه مشخص این کمیسیون را ترتیب نمایند تا در راستای اجرایی ‌سازی آن اقدامات لازم صورت گیرد.

در همین‌ حال، آقای عبدالله به مسوولان این کمیسیون اطمینان داد که در مورد مسایل مربوط به تقنین با وزارت عدلیه صحبت نموده و مشکلات فرا راه شان را حل می‌ کند.

وی دسترسی مردم به اطلاعات را از حقوق اساسی آنان دانست که برای رسیدن به آن مشکلات زیادی را متقبل گردیده و قربانی ‌های فراوانی داده ‌اند و اکنون هم به دفاع از آن متعهد هستند.

رییس اجرایی کشور با ابراز این ‌که کتمان حقایق و پنهان نمودن اطلاعات باعث ایجاد فاصله میان حکومت و مردم می‌گردد، تصریح کرد که اطلاعات وارونه چالش‌ ها و پیامدهای زیان ‌باری را به دنبال خواهد داشت.

او گفت “هیچ مقام دولتی‌ حق ندارد که به صورت غیرقانونی رسانه‌ یی را مورد تهدید و ارعاب قرار دهد.”

عبدالله عبدالله از تمام رسانه‌ های همگانی خواست تا در صورت برخورد با چنین چالش‌ هایی با رهبری حکومت و به ویژه ریاست اجرایی تماس گیرند تا به مشکلات شان رسید‌گی صورت گیرد.

رییس اجرایی کشور در بخش دیگر از سخنانش تصریح کرد که فعالیت ‌های سیاسی حق هر شهروند افغانستان است و این فعالیت ‌ها باید در برگیرنده منافع ملی و مصالح علیای کشور باشند.

آقای عبدالله در همین‌ حال گفت که نیروهای امنیتی کشور باید مسوولیت‌های خویش را بدون آنکه تحت تأثیر مسایل سیاسی قرار داشته باشند، انجام دهند و هیچ کسی حق استفاده از این نیروها را برای متوقف ساختن فعالیت ‌های سیاسی ندارد.

او تأمین عدالت و دسترسی مردم به حقوق اساسی و به ویژه حق دسترسی به اطلاعات را متضمن اطمینان و اعتماد آنان به دولت دانست و بار دیگر به متعهد بودن حکومت به برآورده ساختن این خواست‌ های مردم تأکید نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.