• انتشار: 13 می 2018
  • ساعت: 21:11
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 28210
پرینت

عبدالله عبدالله: وضعیت آب و هوا در کابل نگران کننده است

عبدالله عبدالله رئیس اجراییه کشور در نشست کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی آب و هوا امروز، وضعیت آب و هوا در شهر کابل را نگران کننده خواند.

دفتر ریاست اجراییه گفته است که نشست کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی آب و هوا امروز (یکشنبه) به ریاست داکتر عبدالله عبدالله در قصر سپیدار برگزار شد.

در این جلسه، نخست مسؤولان ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست، از کارکردهایشان گزارش ارایه کرده، و گفتند: «وضعیت آب و هوای شهر کابل نگران کننده است و لازم به اقدامات عملی است تا عوامل مضر برای آب و هوا از میان برداشته شود.»

آنان فعالیت‌های ریگریشن‌ها در شهر کابل و داش‌های خشت ‌پزی در اطراف پایتخت را به گونۀ غیر قانونی و بی رویه نگران کننده توصیف کردند.

سپس مسؤولان وزارت معادن نیز از فعالیت‌های غیر قانونی شماری از شرکت‌های ریگریشن یادآوری کرده، گفتند: «این وزارت تا اندازه ای فعالیت‌های بی رویۀ این شرکت‌ها را محدود ساخته است، اما از طرف شب بیشتر این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند که لازم به همکاری وزارت داخله است.»

رییس اجراییه پس از شنیدن گزارش‌ها به مسؤولان این نهادها هدایت داد که در همکاری با دارالانشاء شورای وزیران و با هماهنگی مشترک میان خود اقدامات لازم را انجام دهند تا از فعالیت‌های غیر قانونی و بی رویۀ این شرکت‌ها که سبب آسیب زدن به محیط زیست می‌شود جلوگیری نمایند.

در این جلسه از فعالیت‌های بی رویۀ داش‌های خشت‌پزی نیز سخت انتقاد شد، اما به دلیل این‌ که این داش‌ها هنوز به هیچ یکی از وزارت‌خانه‌ها ارتباط کاری ندارد، فیصله شد که به زودی جلسه‌ یی برگزار شود تا مسؤولیت نظارت از کارکردهای این داش‌ها به وزارت صنایع و معادن سپرده شود تا به گونۀ منظم از کارکردهای شان نظارت و ارزیابی صورت گیرد.

دفتر ریاست اجراییه علاوه می کند که در بخش دیگر این نشست، مقام‌های وزارت انرژی و آب از مشکلات آبی شهر کابل سخن زدند و طرحی را ارایه کردند که اگر عملی شود بخشی از مشکلات آب آشامیدنی شهر کابل حل خواهد شد. در این طرح آمده است که خشک‌سالی، ازدیاد نفوس، حفر چاه‌های خود سر به گونۀ غیر حرفه ‌یی، اخراج آب معدنی توسط شرکت‌های تولید آب و فرستادن آن به ولایات دیگر، چاه‌های آبی، حمام‌ها و غیره از عوامل جدی آلودگی آب‌های کابل و پایین رفتن سطح آب می ‌باشند. در این طرح از صرفه‌جویی آب هنگام استفاده، ایجاد ذخیره‌ های تغذیۀ آبی و تنظیم آبروهای معیاری به عنوان راه حل‌های کوتاه مدت یاد شده است.

وزیر انرژی و آب گفت: «با وجودی که در این زمینه بودجۀ لازم درنظر گرفته نشده است، اما پروژه‌هایی که زیر کار است می‌تواند تا انداز ای مشکلات آب آشامیدنی شهرکابل را مرفوع سازد. اما طرح‌های دیگری نیز وجود دارد که با عملی شدن آن، می‌شود از آب‌های دریای پنجشیر، سالنگ و غوربند نیز استفاده کرد.»

رییس اجراییه پس از شنیدن گزارش مسؤولان وزارت انرژی و آب، هدایت داد که در هماهنگی با وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ و حج و اوقاف، در زمینۀ آگهی دهی عمومی به منظور جلوگیری از مصرف بی رویۀ آب، کنترول شرکت‌های تولید آب معدنی و استفادۀ بی‌رویۀ آب‌های زیر زمینی به منظور آب یاری زراعت اقدامات لازم و سریع انجام دهند.

در بخش دیگر از نشست، مسؤولان شهرداری کابل نیز گزارش کاری خود را ارایه نموده، و گفتند: «به تازگی جادۀ پروان ‌سه-سرای شمالی و آب روی وزیرآباد را به گونه ‌یی ساخته‌اند که آب باران و جویچه‌ها به زمین جذب می‌شود. آنان بیان داشتند که در قمست تصفیۀ آب‌های چند شهرک برنامه‌هایی را روی دست دارند که بتوانند از آن آب‌ها برای آب یاری زراعتی استفاده نمایند.»

آخرین آجندای این نشست، گشت و گذار مواشی در سطح شهر و کشتارهای بی رویۀ مواشی در هر نطقه بود که مسؤولان وزارت زراعت گفتند: «در دو نقطۀ شهر کابل کشتارگاه‌ های معیاری ساخته اند و تلاش دارند که در نقاط دیگر نیز ایجاد شود تا از کشتار بی رویه در هر نقطه که سبب آلودگی محیط زیست می‌شود جلوگیری کنند.»

رییس اجرییه اما گفت: «با وجود تلاش‌های فراوان هنوز کارهای لازم صورت نگرفته است و آلودگی آب و هوای کابل یک نگرانی جدی است که باید برای رفع این چالش اقدامات عملی صورت گیرد.»

آقای عبدالله به نهادهای مربوطه هدایت داد که به زودی روی طرح‌های عملی کار کنند و ادارات مختلف با تعهد در این زمینه کارهای جدی را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.