• انتشار: 18 سپتامبر 2020
  • ساعت: 20:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48647
پرینت
نهمین سالگرد ترور برهان الدین ربانی در کابل گرامی داشته شد

عبدالله عبدالله: طالبان فرصت پیش آمده برای صلح را هدر ندهند

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی امروز جمعه، بیست‌وهشتم سنبله در مراسم نهمین سالروز ترور برهان‌الدین ربانی گفت دوام جنگ برای مردم افغانستان به هیچ روی قابل قبول نیست.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی گفت هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان برای ختم جنگ و دشمنی به دوحه رفته است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی امروز جمعه، بیست‌وهشتم سنبله در مراسم نهمین سالروز ترور برهان‌الدین ربانی گفت دوام جنگ برای مردم افغانستان به هیچ روی قابل قبول نیست.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی با اشاره به مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه گفت اختلاف‌نظر میان هیأت‌های مذاکره‌کننده یک امر طبیعی است. او ابراز امیدواری کرد هر دو طرف به نتایج قابل قبول دست پیدا کنند.

او از گروه طالبان خواست فرصت پیش‌آمده را هدر ندهند.

هیچ افغانی نباید با صلح مخالفت کند

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری نیز در این مراسم حضور داشت.

او گفت ندای صلح‌خواهی از سراسر افغانستان طنین‌انداز است و هیچ افغان باشرف با صلح مخالفت نمی‌کند.

او در بخشی از سخنرانی اش خطاب به گروه طالبان گفت: «اگر صد سال جنگ کنید، پس به همین نطقه می‌آیید که زیر یک سقف باید به مذاکره بنشینید. هر قدر خونی که می‌ریزید به گناه‌تان افزوده می‌شود.»

دستاوردهای مردم نباید در مذاکرات صلح قربانی شود

صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی نیز با اشاره به مذاکرات جاری گفت ارزش‌ها و دست‌آوردهای مردم افغانستان نباید در جریان مذاکره با طالبان، معامله شود.

او تأکید کرد اکنون بهترین زمان برای تغییر ساختار متمرکز در کشور است.

او افزود، روند فعلی گفت‌وگوهای صلح، بهترین فرصت برای ترسیم نقشۀ راه و ساختار نظام سیاسی آینده است و نباید این فرصت از دست برود.

گفت‌وگو میان هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانسان و طالبان روز شنبه، بیست‌ویکم سنبله در دوحه آغاز شد. از زمان آغاز این گفت‌وگوها، هیأت‌های دو طرف دو بار نشست عمومی برگزار کرده و در برخی موارد با هم به توافق رسیده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.