• انتشار: 16 اکتبر 2020
  • ساعت: 19:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49715
پرینت

عبدالله عبدالله: تویت اخیر ترامپ به طالبان در مذاکرات صلح دست بالا می دهد

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در واکنش به تویت ترامپ که گفته بود نیروهای امریکایی باید تا کریسمس از افغانستان خارج شوند، افزود این مساله به طالبان در مذاکرات صلح دست بالا می دهد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان گفت تویت اخیر دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان تا پایان سال روان میلادی، به گروه طالبان در مذاکرات صلح دست بالا می‌دهد.

آقای ترامپ شام چهارشنبه هفتم اکتوبر (۱۶ میزان) در یک پیام تویتر نوشت: «باید شمار اندک باقیماندۀ مردان و زنان شجاع ما که در افغانستان سرگرم خدمت اند، تا کرسمس [عید میلاد مسیح] به خانه برگردند.»

ساعاتی پیش از تویت آقای ترامپ، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا نیز گفته بود شمار نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان تا اوایل سال ۲۰۲۱ به ۲۵۰۰نفر کاهش خواهد یافت.

آقای عبدالله در مصاحبه‌ با روزنامۀ فایننشیل تایمز با اشاره به این اظهارات مقام‌های امریکایی گفت: «هیچ کسی وضاحتی نداده است. طالبان که فکر می‌کنند با خروج قوای امریکایی می‌توانند با زور به قدرت برگردند، ممکن است این [تویت ترمپ] را به سود خود بنگرند.»

گروه طالبان اندکی پس از تویت آقای ترامپ، با بیان اینکه خروج قوای خارجی گام مثبت در راستای تطبیق توافقنامۀ دوحه است، از این موضع رییس جمهور امریکا به گرمی استقبال کرد.

بر اساس توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان که در اواخر فبروری سال روان در شهر دوحه پایتخت قطر امضا شد، باید تمام نظامیان خارجی تا ماه می سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند، اما مقام‌های نظامی امریکا همواره تاکید کرده اند که خروج کامل نظامیان وابسته به شرایط و منوط به پابندی طالبان به تعهدات شان است.

به تازگی، مارک میلی، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده گفته است هرگونه تصمیم در مورد خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان باید با درنظرداشت شرایط موجود در داخل افغانستان باشد و امریکا تلاش می‌کند جنگ در افغانستان “مسوولانه و با سنجش” پایان یابد.

آقای میلی در مصاحبه با رادیوی ملی عامۀ امریکا (ان پی آر) گفت شمار نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان تا ماه آیندۀ میلادی به ۴۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

وی اما افزود رییس جمهور ترامپ در مورد کاهش بیشتر نظامیان امریکا در افغانستان تا هنوز هیچ تصمیم نهایی نگرفته است.

با آنکه پس از امضای توافقنامۀ دوحه طالبان نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را هدف قرار نداده بود، نظامیان امریکایی چند روز پیش در پی حملۀ تهاجمی جنگجویان طالب در ولایت هلمند، مواضع آن گروه را بمباران کردند.

همزمان با این دیپلمات ها و مقامات خارجی هشدار دادند افزایش خشونت سبب آسیب رساندن به روند صلح افغانستان خواهد شد.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای مصالحۀ افغانستان روز پنجشنبه ۱۵ اکتوبر (۲۴ میزان) در چند پیام پی در پی تویتری به افزایش خشونت‌ها در افغانستان واکنش نشان داد و گفت این وضعیت هشداری برای افغان‌ها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آنان است. او تاکید کرد خشونت و تلفات افغان‌ها به گونۀ قابل ملاحظه ای کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.