• انتشار: 11 اکتبر 2020
  • ساعت: 17:04
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49549
پرینت

عبدالله: طالبان احتمالا در دولت آینده افغانستان نفوذ قابل ملاحظه ای خواهند داشت

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید انتظار می‌رود طالبان نفوذ قابل توجهی در شکل دهی دولت آینده افغانستان داشته باشند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی که اخیرا به هند سفر کرده بود، در گفتگو با آسوشیتدپرس گفت ما به واقعیات میدانی بی توجه نیستیم اما این منجر به غلبه یک طرف بر طرف دیگر نخواهد شد. افزایش خشونت در منطقه در حل و فصل صلح آمیز درگیری اخلال ایجاد می‌کند.

عبدالله عبدالله بیان کرد انتظار می‌رود طالبان نفوذ قابل توجهی در شکل دهی نوع نظام آینده افغانستان داشته باشد، اما این به نفع کشور است که روابط با کشورهای منطقه و فرامنطقه ای برقرار و تقویت شود.
او همچنین خواستار آتش بس بشردوستانه شد تا افغانستان و شرکای بین المللی بتوانند به برخی مسائل کلیدی کشور همچون فساد و کمبود بودجه نظامی آموزشی که به گفته ناظران مدتها کشور را گرفتار ساخته، رسیدگی کنند.
او تاکید کرد: «هر چه زودتر ما به یک راه حل برسیم، بهتر مردم افغانستان می‌توانند نه فقط به خشونت و درد و رنج بلکه همچنین به مسائل مربوط به مردم نیز پایان دهند.»
عبدالله همچنین تاکید کرد مساله افغانستان درگیر با کلیت جامعه بین‌المللی است.

او ابراز امیدواری کرد هند در این فرآیند از طریق تشویق حامیان همزیستی و مسامحه نقشی مهمی ایفا کند. رهبران نظامی و غیرنظامی هند حامی راه حل جامع و صلح آمیز در فرآیند صلح افغانستان بوده و انتظار می‌رود تعاملات با دهلی نو در هفته‌ها و ماه‌های آینده تعمیق یابد.
او تاکید کرد: «هند همچنین حامی یک افغانستان همراه با صلح در داخل و یک افغانستان دموکراتیک است که پناهگاه گروه‌های تروریستی نشود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.