• انتشار: 20 آگوست 2016
  • ساعت: 11:44
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12481
پرینت

عبدالله در دیدارش با غنی، تاکید بر اجرایی شدن توافقنامه سیاسی کرده است

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، در دیدارش از محمد اشرف غنی رئیس جمهوری خواسته است تا کمیسیونی برای تعدیل قانون اساسی تشکیل دهد، روند توزیع شناسنامه های شروع کند و اصلاح نظام انتخاباتی را تسریع بخشد.

ارگ ریاست جمهوری، بعد از دیدار رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی با نشر خبرنامه ای گفت که این دیدار در “فضای صمیمانه ای” برگزار شد اما جزییات بیشتری را ارایه نکرده بود.

تنش ها و سخنرانی های کنایه آمیز بین رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حدود یک هفته طول کشید و سر انجام چهارشنبه هفته گذشته هر دو برای بررسی مشکلات با هم ملاقات کردند.

روزنامه‎ی ۸ صبح به نقل از یک منبع موثق گزارش داده است که آقای عبدالله در این دیدار همچنین خواستار یک جدول زمانی جدید و یک شیوه تطبیقی برای توافقنامه ۲۹ سنبله سال ۹۳ خورشیدی شده است.

بعد از انتخابات جنجالی سال ۹۳، توافقنامه ای بین دو گروه رقیب برای احراز کرسی ریاست جمهوری با وساطت جان کری وزیر خارجه امریکا به امضاء رسید و به جنجال های سیاسی پایان داد.

در این توافق‌نامه دو طرف بعد از احراز قدرت، روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک‌‌ را کلید ‌زنند، کمیسیونی برای تعدیل قانون اساسی سازند و نظام انتخاباتی را اصلاح کنند.

در این توافق‌نامه هم‌چنان پیشبینی شده است که تا ماه میزان سال جاری باید لویه‌جرگه ‌قانون اساسی برگزار شود و پست نخست‌وزیری درج این قانون شود.

اما با گذشت نزدیک به دو سال، هنوز گام های موثری برای اجرایی شدن این توافقنامه برداشته نشده است و مواردی که در توافقنامه ذکر شده است، اصلا اجرایی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.