• انتشار: 21 فوریه 2021
  • ساعت: 15:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54578
پرینت

عبدالله: خشونت ها باید متوقف و مذاکرات صلح آغاز شود

آقای عبدالله گفت: «خواستار این هستیم که هر چه زودتر گفت‌وگوها به گونه‌ی جدی آغاز شود و دوام پیدا کند. آتش‌بس خواست اصلی مردم افغانستان است، دوام خشونت‌ها هر روز از مردم قربانی می‌گیرد.»

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید باید هرچه زودتر خشونت‌ها در افغانستان باید توقف یابد و گفت‌وگوهای صلح از سر گرفته شود.

آقای عبدالله که روز یک‌شنبه (۳ حوت)، در مراسم گشایش کمیسیون برنامه‌های انکشافی و جلب کمک‌های شورای عالی مصالحه‌ی ملی صحبت می‌کرد، گفت: «خواستار این هستیم که هر چه زودتر گفت‌وگوها به گونه‌ی جدی آغاز شود و دوام پیدا کند. آتش‌بس خواست اصلی مردم افغانستان است، دوام خشونت‌ها هر روز از مردم قربانی می‌گیرد.»

او، ابراز امیدواری کرد روند صلح تسریع یابد و به برقراری صلح پایدار منجر شود.

به گفته‌ی آقای عبدالله، هیچ اولویتی به غیر از برقراری صلح پایدار و عادلانه برای مردم افغانستان وجود ندارد.

این در حالی است که دور دوم گفت‌وگوهای صلح، بیش از یک‌ونیم ماه پیش در قطر آغاز شد؛ اما از آن زمان تا اکنون، هیچ نشست رسمی‌ای میان دو طرف برگزار نشده است. در این مدت، هیئت طالبان سفرهایی نیز به ایران، روسیه و ترکمنستان داشته است.

اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، می‌گویند که از چندی به این طرف، طالبان حاضر به برگزاری نشست رسمی نشده‌اند و به همین دلیل، گفت‌وگوهای صلح با وقفه مواجه شده است.

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری نیز، به تازگی گفته است که حاضرنشدن طالبان پای میز ‌گفت‌وگوها، به نحوی روند صلح را به بن‌بست کشانیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.