سیاستِتیتر یک

عبدالله: خروج نیروهای خارجی از افغانستان به معنای قطع کمک های آنان نیست

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، می‌گوید با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حمایت جامعه جهانی از کشور پایان نمی‌یابد.

آقای عبدالله روز چهارشنبه، بیست‌وپنجم حمل، در یک نشست خبری در کابل گفت اگر گروه طالبان به این فکر است که با خروج نیروهای خارجی از طریق جنگ به مقصد می‌رسد، این نسخه‌ای برای ادامه جنگ است. او افزود اکنون هیچ‌کس این آرزو را ندارد و نباید هیچ طرفی این اشتباه را انجام دهد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی تصریح کرد با حضور و بدون حضور نیروهای خارجی، تنها راه حل مساله افغانستان رفتن به طرف صلح پایدار و عادلانه است.

وی در رابطه به خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: «فکر نمی‌کنم که حمایت جهانیان با اعلام خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر به پایان برسد.»

او ابراز امیدواری کرد گروه طالبان پس از خروج نیروهای خارجی محاسبه دیگر کند. او افزود مردم افغانستان خواهان حفظ حقوق و آزادی‌های‌شان هستند.

عبدالله تأکید کرد این جنگ از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد و ادامه آن به معنای نادیده گرفتن در خواست مردم است.

این در حالی است روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام‌هایی که از برنامه جو بایدن آگاه هستند، گزارش داده است که روند خروج نیروهای امریکایی تا بیستمین سالیاد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تکمیل خواهد شد.

به این ترتیب قرار است نیروهای امریکایی پس از ماه می که مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان در توافق‌نامه دوحه تعیین شده است، باقی بمانند.

هم‌زمان با این، کشورهای عضو ناتو نیز قصد دارند که در همین میعاد زمانی، تمامی نیروهای‌شان را از افغانستان بیرون کنند.

گروه طالبان اما در واکنش به این تصمیم امریکا گفته است که تا زمان خارج نشدن نیروهای خارجی از کشور، این گروه در هیچ کنفرانسی که درباره افغانستان در آن تصمیم‌گیری می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

از سوی دیگر مجلس نماینده‎گان از خروج نیروهای خارجی از افغانستان ابراز نگرانی کرده است. این مجلس هشدار داده است که اگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند، ممکن است بار دیگر جنگ‌های خطرناک داخلی آغاز شود و افغانستان به جغرافیای تروریسم بین‌المللی تبدیل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا