• انتشار: 17 فوریه 2021
  • ساعت: 15:25
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54481
پرینت

عبدالله: تنها راه ختم جنگ گفت و گو ست

آقای عبدالله، تاکید کرد، طالبان باید بدانند راه رسیدن به صلح از طریق گفت‌وگو میسر است و جای بحث‌های مهم و اساسی میز گفت‌وگوها است، نه میدان جنگ، خون‌ریزی و ایجاد وحشت.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید ترورهای هدف‌مند فعالان حقوق بشر، فعالان رسانه‌ای و غیرنظامیان، کسی را به قدرت نمی‌رساند.

آقای عبدالله که روز چهارشنبه (۲۹ دلو)، در مراسم گشایش کمیسیون حقوق بشر شورای عالی مصالحه‌ی ملی سخن می‌زد، گفت تنها راه پایان جنگ در افغانستان، گفت‌وگو است.

او افزود: «در این اواخر ترورهای هدف‌مند زیاد شده و فعالان حقوق بشر را مورد حمله قرار می‌دهند. اگر طرف فکر می‌کند که با کشتار مردم بی‌گناه و فعالان حقوق بشر توانایی‌اش را به نمایش می‌گذارد، این یک خطای محاسباتی است و راه رسیدن مسالمت‌آمیز به صلح را دشوار می‌سازد. هدف گرفتن مردم بی‌گناه از هر نگاه مردود است.»

آقای عبدالله، تاکید کرد، طالبان باید بدانند راه رسیدن به صلح از طریق گفت‌وگو میسر است و جای بحث‌های مهم و اساسی میز گفت‌وگوها است، نه میدان جنگ، خون‌ریزی و ایجاد وحشت.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در بخش دیگری از سخنانش، ایجاد کمیسیون حقوق بشر را نیاز جدی برای هماهنگی با سایر نهادهای حقوق بشری خواند و افزود: «ما در یک مرحله‌ی حساس از گفت‌وگوهای صلح قرار داریم و این کمیسیون با هماهنگی دیگر نهادها می‌تواند برای بازتاب خواسته‌های شهروندان افغانستان و نهادهای حقوق بشری کار جدی و دومدار کند.»

او علاوه کرد که تخطی‌های حقوق بشری یکی از عوامل جنگ در افغانستان است. به گفته‌ی او، مسئولیت همه است که برای حفظ ارزش‌های حقوق بشری در هماهنگی با هم تلاش کنند.

آقای عبدالله، گفت که دفاع از ارزش‌های حقوق بشری یکی از اولویت‌های دولت افغانستان در روند صلح است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.