• انتشار: 22 سپتامبر 2020
  • ساعت: 01:50
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48831
پرینت

عبدالله: تداوم جنگ و مذاکرات صلح به طور همزمان قابل قبول نیست

عبدالله عبدالله گفت روز جهانی صلح پیامی را که می‌تواند برای مردم و طالبان داشته باشد، خواست برحق مردم برای برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت به حدی است که مردم احساس کنند گفت‌وگوهای صلح با تعهد به پیش برده می‌شود.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید چالش بزرگ در روند مذاکرات صلح، ادامه‌ی جنگ در کشور هم‌زمان با مذاکرات در دوحه است.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی که روز دوشنبه، سی‌ویکم سنبله، به مناسبت روز جهانی صلح در مراسمی در ارگ ریاست جمهوری صحبت می‌کرد، تأکید کرد ادامه جنگ در کشور هم‌زمان با مذاکرات برای مردم قابل درک نیست.

عبدالله عبدالله گفت روز جهانی صلح پیامی را که می‌تواند برای مردم و طالبان داشته باشد، خواست برحق مردم برای برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت به حدی است که مردم احساس کنند گفت‌وگوهای صلح با تعهد به پیش برده می‌شود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت که دولت هر زمان برای آتش‌بس آماد‌گی دارد و طالبان نیز باید به خواست مردم افغانستان تن دهند. او تأکید کرد که اگر اراده‌ا‌ی برای فراهم‌ کردن زنده‌گی صلح‌آمیز وجود داشته باشد، باید قدم ابتدایی‌اش برداشته شود.

عبدالله عبدالله می‌گوید که خواست مردم برای تأمین آتش‌بس از سوی جامعه جهانی نیز حمایت می‌شود.

خشونت‌ها هم‌زمان با مذاکرات در دوحه افزایش یافته است و در پی درگیری‌های خونین در چند روز اخیر شمار زیادی از نیروهای دولتی کشته و زخمی شده‌اند.

از جانب دیگر، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید که اتحاد حوزه جمهوریت سبب تقویت موضع هیأت مذاکره‌کننده دولت می‌شود.

عبدالله عبدالله گفت که برای تأمین صلح نیاز به باورمندی به این روند است. به گفته او، باور، اعتقاد به صلح و استفاده از زبان صلح به هیأت مذاکره‌کننده دولت کمک می‌کند که به درستی با طالبان مذاکره‌ کند.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی از جانب دیگر گفت، در حالی که مذاکرات جریان دارد، در گفتار باید جانب احتیاط را رعایت کرد.

او هرچند از کسی نام نبرد، اما پیش‌تر از او امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، در سخنانی تند دیدگاه و شیوه حکومت‌داری طالبان را به شدت به چالش کشید.

با این حال، عبدالله عبدالله تأکید کرد که نباید فرصت کنونی را از دست داد. او افزود که برای حفاظت از ارزش‌ها نیاز است حوزه جمهوریت به این ارزش‌ها باورمند باشد.

در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی صلح که در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، محمداشرف غنی رییس جمهور، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، امرالله صالح معاون اول، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و شماری از مقام‌های حکومت شرکت کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.