• انتشار: 17 دسامبر 2020
  • ساعت: 15:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52146
پرینت

عبدالله: بحث های مهم در دور دوم مذاکرات شروع می شود

آقای عبدالله که روز پنج‌شنبه (۲۷ قوس)، در نشستی زیر نام «ترویج مشارکت زنان در روند صلح» سخن می‌ گفت افزود روند صلح، به مرحله‌ی حساسی رسیده است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفت بحث‌های مهم و اساسی در مورد صلح، در دور دوم گفت‌وگوها آغاز خواهد شد.

آقای عبدالله که روز پنج‌شنبه (۲۷ قوس)، در نشستی زیر نام «ترویج مشارکت زنان در روند صلح» سخن می‌زد، گفت که روند صلح، به مرحله‌ی حساسی رسیده است.

او افزود: «برای ما این مهم بود که گفت‌وگوها آغاز شود. تیم گفت‌وگوکننده به گونه‌ی کاملا متحد کار می‌کند. حمایت از تیم گفت‌وگوکننده، به تیم کمک می‌کند تا سخت‌تر کار کند. امیدوارم دور دوم گفت‌وگوها در زمان تعیین‌شده آغاز شود؛ زیرا یک روز تاخیر، سبب وارد شدن فشار بر مردم خواهد شد.»

به گفته‌ی آقای عبدالله، مردم افغانستان انتظار نتیجه‌ی مطلوب از روند صلح دارند.

او گفت که دولت افغانستان، انتظار داشت تا با آزادی زندانیان طالب، آتش‌بس و یا کاهش چشم‌گیر خشونت به میان آید؛ اما این کار انجام نشد. آقای عبدالله، تاکید کرد، دو طرف باید بدانند که جنگ راه‌حل نیست و در صلح همه‌شمول، هیچ بازنده‌ای وجود ندارد.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، هم‌چنان گفت که کاهش خشونت، در راس دستور کار هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان قرار دارد.

آقای عبدالله، هم‌چنان گفت، تلاش می‌شود که تا زمان آغاز مرحله‌ی دوم گفت‌وگوهای صلح، نشست دوم شورای عالی مصالحه‌ی ملی را نیز برگزار کنیم.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان، با ۲۰ روز وقفه رو‌به‌رو شده است. هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دو طرف، پس از حدود سه ماه، چندی پیش روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها به توافق رسیدند.

به دنبال توافق روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها، هیئت‌های کاری دو طرف ایجاد شد تا در مورد برنامه‌ی اصلی گفت‌وگوها صحبت کنند.

قرار است دور بعدی گفت‌وگوهای صلح، در شانزدهم جدی برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.