• انتشار: 8 دسامبر 2020
  • ساعت: 14:54
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 51739
پرینت

عبدالله: انتقال صنف های ابتدایی به مساجد از اساس نادرست است

رییس شورای عالی مصالحه تأکید کرد این تصمیم «کاملاً و از اساس نادرست» است و برای نادرستی آن نیز «ده‌ها» دلیل وجود دارد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی به تصمیم وزارت معارف برای انتقال صنف‌های ابتدایی مکاتب به مساجد واکنش نشان داد.

رییس شورای عالی مصالحه تأکید کرد این تصمیم «کاملاً و از اساس نادرست» است و برای نادرستی آن نیز «ده‌ها» دلیل وجود دارد.

او که در نشستی در کابل صحبت می‌کرد، گفت از این تصمیم از طریق رسانه‌ها باخبر شده است و از شنیدن آن «تا به حال گنگس هستم که چه گپ شد»

عبدالله عبدالله که در نشست ملی صلح، رسانه‌ها و جامعه مدنی صحبت می‌کرد، از فعالان رسانه‌ای و جامعه مدنی خواست او را در جریان جزییات این خبر قرار دهد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افزود او تعهد محکم داده است که به کارهای روزمره حکومت مداخله نمی‌کند، اما تصمیم این چنینی کار روزمره حکومت نیست و یک تصمیم بزرگ است.

به گفته رییس شورای عالی مصالحه ملی، پیش‌تر از آن معینیت تعلیمات اسلامی به «ریاست تبدیل و یا حذف شد» که به جای آن باید تقویت می‌شد.

او احتمال داد پس از تغییرات در معینیت تعلیمات اسلامی کسی مشورت داده است که طرح انتقال صنف‌های ابتدایی از مکاتب به مساجد که از «اساس اشتباه» است، گرفته شود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت به عنوان یک شهروند نتوانست از اعلام موضع درباره این تصمیم چشم‌پوشی کند. هرچند او گفت مسوولیت سیاسی و اداری این کار را او ندارد.

او گفت این موضوع روی همه‌گان تأثیر دارد و او از جایگاه شهروند به آن پرداخته است.

عبدالله عبدالله ضمن تأکید بر اهمیت جایگاه «مدارس دینی و مساجد» گفت امکانات لازم در مدارس وجود ندارد و «عالمان جید» فرزندانش را آموزشی دینی می‌دهند، اما تشویق می‌کنند که به مکتب بروند.

 او گفت روزگاری مدارس در یک شرایط ویژه دارای امکانات بود، اما در حال حاضر حکومت برای این مدارس کمک‌های لازم را نکرده است.

وزارت معارف دو روز پیش اعلام کرد که براساس برنامه این وزارت، صنف‌های اول تا سوم به مساجد منتقل می‌شود.

وزارت معارف در خبرنامه‌ای هدف آن را «جایگاه محوری» دادن به «اسلام» در نظام معارف خوانده است. در این خبرنامه وزارت معارف از حاشیه‌ای بودن اسلام در نظام معارف کشور نیز یادآوری و به نحوی انتقاد کرده است.

پس از خبرسازشدن این برنامه، وزارت معارف تغییر موضع داد و اعلام کرد این طرح برای ساحاتی است که مکاتب ندارد. خبرنامه‌ای که نیز نشر شده بود از سوی وزارت معارف تصحیح شده است.

طرح وزارت معارف با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شده است. ارگ ریاست جمهوری نیز می‌گوید که از این طرح برداشت نادرست شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.