• انتشار: 2 فوریه 2021
  • ساعت: 16:15
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54032
پرینت
دیدار عبدالله با نماینده ویژه ایران در امور افغانستان

عبدالله از موضع ایران در قبال صلح افغانستان حمایت کرد

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان گفت: «طرف جمهوری اسلامی به طالبان گفته‌است قضیه افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید مشکل کشور از طریق مذاکره و تشکیل یک حکومت فراگیر و همه شمول برای مردم افغانستان حل گردد.»

شورای عالی مصالحه ملی از دیدار عبدالله عبدالله؛ رییس این شورا با نماینده ویژه وزارت خارجه ایران برای افغانستان خبر داد. در این دیدار محمد ابراهیم طاهریان گفت ایران به طالبان گفته که قضیه افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید مشکل از طریق مذاکره و تشکیل یک حکومت فراگیر حل شود. عبدالله هم این موضع ایران را «اصولی» خوانده و در قبال آن از تهران تشکر کرد.

طبق اعلامیه شورای عالی مصالحه، عبدالله قبل از ظهر امروز (سه شنبه ۱۴ دلو ) با محمد ابراهیم طاهریان؛ نماینده ویژه وزارت امور خارجه‌ ایران در امور افغانستان در کابل ملاقات کرد.

طاهریان در این دیدار درباره‌ سفر هیأت طالبان به تهران و «قضایایی که در این سفر به بحث گرفته شد به رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی، معلومات مفصل ارائه کرده است».

او گفت: «طرف جمهوری اسلامی به طالبان گفته‌است قضیه افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید مشکل کشور از طریق مذاکره و تشکیل یک حکومت فراگیر و همه شمول برای مردم افغانستان حل گردد.»

طبق اعلامیه شورای عالی مصالحه، عبدلله با تشکر از موضع‌گیری «اصولی» ایران در قبال مذاکرات صلح و بحث‌های مربوط به افغانستان، بر اجماع‌ منطقه‌ای و بین‌المللی، به ویژه نقش جمهوری اسلامی ایران، در تأمین صلح تأکید کرد.

پیشتر خبرگزاری تسنیم ایران به نقل از جواد ظریف؛ وزیر خارجه این کشور گزارش داده‌بود او در دیدار با هیات طالبان گفته‌است که تهران از «یک دولت فراگیر اسلامی با حضور همه قومیت‌ها و مذاهب حمایت می‌کند».

اما وزارت خارجه ایران می‌گوید، اصطلاح «دولت فراگیر اسلامی» در دیدار ظریف با هیات طالبان بیان نشده است.

این موضوع واکنش‌های گسترده‌‌ای را در پی داشت.

طالبان خواستار تغییر نظام کنونی و برپایی یک نظام «اسلامی» هستند؛ اما به باور منتقدان، نظام کنونی هم در قانون اساسی، اسلامی است و نظام مورد نظر طالبان، شبیه امارتی است که پیش‌تر برپا کرده‌بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.