• انتشار: ۱۴ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۱۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 64847
پرینت

عبداللطیف پدرام جبهه مقاومت تاجیکستان را گزینه مناسبی برای گفت و گو با طالبان می داند

عبداللطیف پدرام رهبر حزب کنگره ملی معتقد است تاجیکستان به عنوان همسایه نزدیک افغانستان دیگر نسب به مسائل افغانستان در حاشیه نیست و می تواند در ایجاد صلح و ثبات در این کشور نقش کلیدی ایفا کند.

جبهه مقاومت افغانستان آماده است با طالبان مذاکره کند و معتقد است تاجیکستان گزینه مناسبی برای این گفت و گو ها می باشد.

داکتر عبداللطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی، که از حامیان جبهه مقاومت می باشد روز چهارشنبه چهاردهم میزان به خبرگزاری تاس گفت نیروهای مقاومت هیچگاه مذاکره با طالبان را رد نکرده و تاجیکستان می توان سکوی خوبی برای چنین گفت و گوهایی باشد.

وی خاطر نشان کرد جبهه مقاومت انتظار کمک های روحی، انسانی و سیاسی را از تاجیکستان دارد. تاجیکستان کانون توجه مردم افغانستان محسوب می شود و دیگر در حاشیه نیست. تاجیکستان تصمیم مهمی اتخاذ کند و در این راستا پیشگام باشد.

دوشنبه می تواند نقش حیاتی در رسیدن به صلح و ثبات در افغانستان بازی کند در صورتیکه این ابتکار را به خرج دهد. نقش تاجیکستان در ایجاد صلح و ثبات در افغانستان شدنی است و ان کشور در صورت اقدام به این ابتکار حتی می تواند جلوتر برود.

پدرام تاکید کرد جبهه مقاومت در بخش همکاری های احتمالی می تواند با امریکا، چین، روسیه، ایران و پاکستان نیز در تماس باشد.

به گفه وی جبهه مقاومت به حمایت جامعه بین المللی نیاز دارد اما در نبود چنین کمکی جبهه مقاومت نباید بیکار بنشیند و به وظایف خود در قبال وطن عمل کند اما در نهایت این مردم افغانستان هست که می بایست تصمیم بگیرد چگونه با طالبان تعامل کند.

این در حالی ست که در هفدهم سپتامبر، امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، در دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان، موافقت نمود مذاکرات بین طالبان و تاجیک های افغانستان را ترتیب بدهد.

رئیس جمهور تاجیکستان در این دیدار بر ختم بحران و تنش در ولایت پنجشیر افغانستان در اسرع وقت تاکید کرد و افزود آتش بس باید اعلام شود و مسیرها برای کمک های انسانی به منطقه باز گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.