• انتشار: 17 اکتبر 2016
  • ساعت: 18:51
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14454
پرینت

عبدالرشید دوستم نزدیک به ۳۵ میلیون افغانی به شرکت برق بدهکار است

مسئولان شرکت برق افغانستان (دا برشنا شرکت) می گویند که این اداره نزدیک به ۳ میلیارد افغانی از برخی مصرف کننده های برق طلبکار است که تاکنون هیچ یک بدهکاری شان را پرداخت نکرده اند.

این مسئولان می گویند که ارگان های دولتی بیشترین بدهکاری را به این شرکت دارند، اما به طور دقیق از ارگان های بدهکار نام نبرده اند.

مسئولین شرکت برق افغانستان امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری لیستی از مقروضین خود را منتشر کردند که در آن، عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری کشور با بیش از ۳۴ میلیون افغانی بدهکارترین فرد در این لیست بود.

در این لیست همچنین نام افراد سرشناس دیگری مانند عبدالرب رسول سیاف یکی از چهره های سرشناس جهادی کشور با بیش از ۳۵۰ هزار افغانی و محمد کریم خلیلی معاون رئیس جمهور پیشین کشور با بیش از ۵ میلیون افغانی نیز وجود دارد.

شرکت برق افغانستان، امروز نام ۷۳ تن از بدهکارانش را اعلام کرد.

مسئولان شرکت برق افغانستان می گویند برای بسیاری از این بدهکاران اخطار صادر شده است و یا برق بسیاری از آنان قطع شده اند، اما از آنجایی که بسیاری از آنان از نفوذ زیادی برخوردار هستند به این اخطارها توجهی نمی کنند و همچنین برق را خودسرانه وصل می کنند.

این مسئولین در خصوص بدهکاری ارگان های دولتی نیز گفتند که وزارت مالیه به زودی بودجه لازم را برای تصفیه بدهکاری مصرف برق آنان اختصاص می دهد.

در همین حال آقای وحید توحیدی رئیس شرکت برق نیز می گوید که هم اکنون ۳۰۰ کیلووات برق به کابل می رسد، اما از انجایی که جمعیت در کابل در حال افزایش است، این مقدار برقی جوابگوی نیاز مردم نمی باشد.

او از مردم خواست تا در مصرف خود صرفه جویی کنند تا در ایام زمستان با کمبود برق و یا بی برقی مواجه نشوند.

لازم به ذکر است که مسئله برق و انرژی در کشور همواره از مسایل پر جنجال کشور بوده است. اخیرا و به دنبال تصمیم دولت برای عبور خط انتقال برق ۵۰۰ کیلووات ترکمنستان از مسیر سالنگ به کابل، تظاهرات گسترده ای عمدتا توسط مردمان مناطق مرکزی کشور راه اندازی شد، و این تصمیم دولت را تبعیض سیستماتیک عنوان کردند.

معترضان می گویند که همانطور که شرکت آلمانی فیشنر که مجری پروژه خط انتقال برق ۵۰۰ کیلووات ترکمنستان است، در ابتدا پیشنهاد کرده بود که این خط از مسیر بامیان-میدان وردک-کابل عبور کند، این خط باید از مسیر مناطق مرکزی عبور کند.

معترضان به منظور ادامه اعتراضات شان به طور ساماندهی شده، جنبشی را با نام «جنبش روشنایی» راه اندازی کردند.

 

در زیر لیست بدهکاران به شرکت برق افغانستان را که توسط مسئولین این شرکت منتشر شده، مشاهده می کنید.

لیست بدهکاران به شرکت برق

لیست بدهکاران به شرکت برق

لیست بدهکاران شرکت برق

لیست بدهکاران شرکت برق

لیست بدهکاران به شرکت برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.