برگزیده هاسیاست

عبدالحکیم حقانی، رئیس هیات مذاکره کننده طالبان را بهتر بشناسید!

گروه طالبان از نخستین نشست مشترک تیم مذاکره‌کنندۀ این گروه با اعضای دفتر سیاسی آن در قطر خبر داد. طبق اعلام طالبان، ریاست این نشست را ملا عبدالغنی برادر، معاون و رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر به عهده دارد.

طالبان با نشر خبرنامه‌یی روز یک‌شنبه، شانزدهم سنبله گفتند ملا عبدالغنی برادر، رئیس و اعضای جدید تیم مذاکراتی را معرفی کرده و به آنان درباره وظایف‌شان هدایت داده است.

طالبان این نشست درون‌تیمی را در حالی برگزار می‌کنند که روز گذشته وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌یی گفت «زمان صلح فرا رسیده است.»

 «حالا زمان آغاز است.» این جمله بریده‌یی از بیانیه‌یی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در مورد صلح افغانستان است که چند ساعت پس از پخش خبر حضور مولوی عبدالحکیم حقانی، در رأس هیأت گفت‌وگوکنندۀ طالبان به نشر رسید.

بر اساس بیانیه، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، روز جمعه هفتۀ گذشته به قطر رفته و قرار است با هدف تسریع روند گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان به کشورهای منطقه نیز سفر کند.

وزارت خارجه امریکا در این بیانیه تصریح کرده «رهبران افغانستان باید از این فرصت تاریخی برای رسیدن به صلح استفاده کنند.»

در بخشی از بیانیه آمده تمام طرف‌ها، گام‌های مهمی را به‌‎منظور از میان برداشتن موانع برای شروع گفت‌وگوهای برداشته‌اند.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید هیأت دولت افغانستان آماده سفر به دوحه است تا با نمایندگان طالبان گفت‌وگو کنند.

هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان قرار بود روز پنج‌شنبه هفتۀ گذشته کابل را به قصد دوحه ترک کند. سفر هیأت دولت به دوحه به دلیل عدم حضور نمایندگان طالبان در دوحه، برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد.

روز شنبه، دفتر سیاسی طالبان در قطر، از تغییر در ترکیب هیأت گفت‌وگو کننده گروه طالبان خبر داد.

ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان در توییتی نوشت مولوی عبدالحکیم حقانی، قاضی‌القضات گروه طالبان، در رأس هیأت گفت‌وگوکنندۀ این گروه قرار گرفته و محمد عباس استانکزی، رئیس پیشین هیأت طالبان به عنوان معاون این هیأت تعیین شده است.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید طالبان با تغییر و تبدیل در پی افروختن آتش به فرصت‌ها هستند.

براساس آرایش جدید، هیأت گفت‌وگو کننده طالبان ۲۱ عضو دارد و پس از این به جای سهیل شاهین، فردی به نام داکتر نعیم، سخنگوی جدید دفتر سیاسی طالبان خواهد بود.

عبدالحکیم حقانی کیست؟

اکبر آغا جان از افراد نزدیک به گروه طالبان و هم‌مدرسه‌یی حقانی که دو سال را با او زیر یک سقف گذرانده، از او به عنوان «استاد» طالبان یاد می‌کند. او گفته استاو(عبدالحکیم حقانی) در میان طالبان بسیاری قوی است. عالم شایسته و استاد بسیاری از طالبان است.
عبدالحکیم حقانی، به علم فقه مسلط است و به زعم طالبان، از نظر دانش هم‌تراز ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان است. از نسل اول تحریک طالبان مورد اعتماد ملا عمر و ملا منصور بوده و در نسل دوم این گروه نقش برجسته داشته است.

عبدالحکیم حقانی به عنوان قاضی‌القضات گروه طالبان احکام بسیاری صادر کرده و به لحاظ تباری، از شاخۀ اسحاق‌زی درانی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا