سیاست

عبدالحفیظ منصور: طالبان ایران، قطر و ترکیه را به خشم آورده است

عبدالحفیظ منصور، عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت می‌گوید گروه طالبان کشورهای ترکیه، ایران و قطر را به خشم آورده است.

این عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت با طالبان روز دوشنبه، بیست‌وهشتم سرطان، در یادداشتی نوشت: «ما یقین داریم که طالبان اهل صلح و تفاهم نیستند، اما نشست‌های اخیر کشورهای مختلف را فهماند که طالبان را تا هنوز نشناخته‌اند.»

به باور او، نشست دو روزه در دوحه بی‌ثمر پایان یافت و اکنون مقامات قطری در پی بازنگری سیاست‌شان در قبال طالبان افتاده‌اند.

منصور شرح داده است ترکیه در آغاز فکر می‌کرد، میزبان خوبی برای گفت‌وگوهای صلح افغانستان باشد، اما طالبان با عدم حضور خود در نشست استانبول برنامه ترکیه را نقش بر آب کردند و به این ترتیب چهره دیگر خود را به این کشور نشان داد.

عبدالحفیظ منصور در ادامه نوشته است: «ایران بدین باور بود که قادر است نقش سازنده‌ای در جهت تامین صلح افغانستان ایفا کند. روی تماس‌ها و همکاری‌های چند ساله‌اش با طالبان حساب باز کرده بود، مقامات ارشد ایران در تمجید از طالبان راه افراط پیمودند، اما در میز مذاکره طالبان به هیچ یک از پیشنهادات ایران گوش ندادند و در فرجام ایران دریافت که دستش در این معامله تهی است.»

این عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت می‌گوید که در آخرین مورد خوش‌بینی‌های قطر نیز در این باب به یاس تبدیل شد.

به گفته او، قطر بیش از همه امیدوار بود که می‌تواند طالبان را برای ختم جنگ و ایجاد یک دولت مشارکتی ترغیب کند، اما نشست دو روزه در دوحه بی‌ثمر پایان یافت و اکنون مقامات قطری در پی بازنگری سیاست‌شان افتاده‌اند.

عبدالحفیظ منصور می‌گوید که سه کشور یاد شده ترکیه، ایران و قطر به «غیظ» افتاده‌اند و خشم‌شان را از طالبان تکرار می‌کنند.

نشستی که قرار بود به میزبانی ترکیه برگزار شود، به دلیل حاضرنشان طالبان برای شرکت در آن لغو شد.

هم‌چنان ایران در هفته‌های گذشته میزبان نشستی با حضور نماینده‌گان جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت طالبان بوده است.

نشست در سطح بلند بین هیأت جمهوری اسلامی افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله و هیأت طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر به روزهای شنبه و یک‌شنبه (۲۶ و ۲۷ سرطان) در دوحه برگزار شد. این نشست هرچند یک اعلامیه مشترک صادر کرد، اما از نظر برخی‌ها نتیجه مشخص در پی نداشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا