• انتشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۹:۵۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67999
پرینت

عامل تعطیلی دوباره مکاتب دخترانه در هرات مدیران و برخی معلمان است

طالبان دست کم ۱۰ روز پیش به مکاتب دخترانه در ولایت هرات اجازه از سرگیری فعالیت داد، اما روز گذشته گزارش هایی منتشر گردید که گویا این مکاتب مجددا تعطیل شده اند.

عبدالقدوس یاسین زاده رئیس عمومی لیسه های خصوصی رسالت در ولایت هرات به خبرنگار رها می گوید که این بار عامل اصلی تعطیلی مکاتب دخترانه در این ولایت، طالبان نه بلکه مدیران و برخی معلمان مکاتب دولتی هستند.

طالبان پس از روی کار آمدن مجدد در افغانستان، به دختران دانش آموز بالاتر از صنف ششم اجازه ادامه تحصیل ندادند و اعلام کردند که تا زمانی که فضای مناسب اسلامی برای آنها در مکاتب مهیا نشده، این دختران نمی توانند به مکتب بروند.

اما حدود ۱۱ روز پیش طالبان در ولایت هرات اجازه دوباره به تمامی دختران برای حضور در مکاتب را دادند؛ هرات پس از شهر مزارشریف دومین شهری بود که دختران اجازه رفتن به مکاتب را یافتند.

روز گذشته شنبه اما گزارش هایی منتشر گردید که گویا مکاتب دخترانه دولتی در ولایت هرات مجددا بسته شده اند و بسیاری ها این گمان را کردند که طالبان آنها را از ورود به مکاتب منع کرده اند.  

آقای یاسین زاده علاوه می کند «برخی مدیران و معلمان مکاتب دولتی به این دختران گفته اند که نه لیست حاضری ها (حضور و غیاب) وجود دارد و نه امتحانی از دانش آموزان گرفته می شود.»

وی افزود حتی معلمان و مدیران با خود این فکر را کرده اند که حالا که قرار است معاش آنها از طریق یونیسف پرداخت گردد، دیگر نیازی به حضور در مکاتب در چنین شرایطی ندارند.

آقای یاسین زاده گفت مدیران مکاتب دولتی در ولایت هرات تمامی دانش آموزان را بی انگیزه کرده اند و کاری که نباید صورت می گرفت، از سوی این افراد صورت گرفته است.

وی در همین حال گفت که لیسه های خصوصی دخترانه رسالت، توحید و افغان ترک از صنوف هفتم الی دوازدهم به روی تمامی دانش آموزان باز است.

«اسما حیدری»، یک تن از دانش آموزان مکاتب دخترانه در ولایت هرات به خبرنگار رها می گوید «روز گذشته (شنبه ۲۲ عقرب) مدیره مکتب تمامی دانش آموزان را در یک صنف جمع کرده و گفته که سر از فردا دیگر هیچ شاگردی به مکتب حاضر نشود.»

او گفت که برخی از دانش آموزان دختر از این صحبت مدیره خوشحال بودند ولی عده ی دیگر نیز نگران آینده شان هستند که چگونه بتوانند درس و تحصیل شان را ادامه بدهند.

ریاست معارف هرات تا کنون در این زمینه چیزی نگفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.