• انتشار: 3 نوامبر 2020
  • ساعت: 12:44
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50324
پرینت
واکنش خلیلزاد به حمله روز گذشته به دانشگاه کابل

عاملان این حمله به دنبال یک جنگ دائمی در افغانستان می باشند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده فرستاده آمریکا برای افغانستان امروز (سه‌شنبه، ۱۳ عقرب) در رشته‌تویتی نوشت عاملان حمله‌ی وحشیانه بر دانشگاه کابل می‌خواهند هرج‌ومرج، بی‌ثباتی و فقر را در افغانستان ایجاد کنند.

نماینده‌ی ویژه‌ی آمریکا برای صلح افغانستان در واکنش به حمله‌ی روز گذشته بر دانشگاه کابل، گفت عاملان این حمله مخالفان صلح و به دنبال یک جنگ دایمی در افغانستان می باشند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده فرستاده  آمریکا  برای افغانستان امروز (سه‌شنبه، ۱۳ عقرب) در رشته‌تویتی نوشت عاملان حمله‌ی وحشیانه بر دانشگاه کابل می‌خواهند هرج‌ومرج، بی‌ثباتی و فقر را در افغانستان ایجاد کنند.

خلیل‌زاد نوشت دولت افغانستان و طالبان نباید از این حمله‌ی وحشیانه برای امتیازگیری در برابر یکدیگر استفاده کنند، زیرا به گفته‌ی او، دو طرف با یک دشمن مشترک مواجه اند.

او از دولت افغانستان و گروه طالبان خواست برای صلح متحد شده و راهی برای آتش‌بس و دست‌یابی سریع به یک توافق سیاسی را پیدا کنند.

خلیل‌زاد تأکید کرد: «انجام این مراحل، پاسخ درستی به بربریت غیرقابل بیان است.»

مخالفان مسلح چاشت روز گذشته بر دانشگاه کابل حمله کردند. درحالی که مسئولیت این حمله را گروه داعش رسما بر عهده گرفته است، اما مقام‌های دولت افغانستان طالبان را مسئول آن دانسته‌اند.

براساس آمار وزارت صحت عامه، در حمله بر دانشگاه کابل ۲۲ نفر کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در میان قربانیان این رویداد دختران دانشجو نیز شاملند.

این حمله با محکومیت گسترده‌ی ملی و بین‌المللی مواجه شده است.

رییس‌جمهور اشرف غنی ضمن محکوم کردن این حمله، عاملان آن را به انتقام‌گیری چند برابر هشدار داده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز این حمله را جنایت تمام‌عیار جنگی خوانده و از جامعه بین‌المللی خواستار واکنش جدی و اثرگذار در مورد آن شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز این حمله را محکوم کرد و خواستار به کیفر رساندن عاملان آن شد.

افزون بر این، سفارت‌خانه‌های شماری از کشورهای دور و نزدیک در کابل و نمایندگی‌های شماری از سازمان‌های بین‌المللی در کابل نیز این حمله را محکوم کرده‌اند.

دولت افغانستان در پیوند به این حمله و غم‌شریکی با خانواده‌های قربانیان این حمله، امروز سه‌شنبه را ماتم ملی اعلام کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.