• انتشار: 1 سپتامبر 2015
  • ساعت: 16:49
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2151
پرینت
وزارت مبارزه با مواد مخدر:

عالمان دین نقش برجسته ای در مبارزه با مواد مخدر دارد

وزارت مبارزه با مواد مخدر از عالمان دین می خواهد که در ترویج فرهنگ مبارزه با مواد مخدر میان مردم، تلاش بیشتر کنند.

سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر، با ابراز نگرانی از افزایش کشت و تولید مواد مخدر در کشور، اظهار کرد که نقش روحانیون در کاهش این پدیده برجسته است.

خانم عظیمی امروز (دوشنبه) در نشستی تحت عنوان “نقش عالمان دینی در آگاهی دهی و مبارزه با مواد مخدر” گفت که بعد از ناامنی، اعتیاد دومین خطری است که کشور را تهدید می کند.

وزیر مبارزه با مواد مخدر نقش عالمان دین را نیز در زمینه مبارزه با مواد مخدر کلیدی عنوان کرد و از عالمان دینی خواست که برای ترویج فرهنگ مبارزه با مواد مخدر تلاش بیشتر کنند.

این نشست با حضور ده ها تن از عالمان دینی، مقام های وزارت معارف، حج و اوقاف و فعالان مدنی در کابل دایر شده بود.

فیض محمد عثمانی، وزیر حج و اوقاف نیز تعهد کرد که برای کاهش کشت و تولید مواد مخدر، در خطبه های نماز جمعه بیشتر به این موضوع پرداخته شود.

گفتنی است که در جامعه افغانی به دلیل سنتی و دینی بودن، عالمان دینی نقش برجسته ای در ارشاد و سمت دهی افکار عامه دارد.

مولوی جوره، ملا امام/پیش نماز یکی از مساجد شهر کابل نیز می گوید که موعظه های دینی و خطبه های ائمه مساجد می تواند در مبارزه با کشت و استعمال مواد مخدر مفید واقع شود.

اما، در یک دهه اخیر با وجود تلاش های گسترده برای از بین بردن کشت و استعمال مواد مخدر در کشور، دیده می شود که این پدیده تا به حال نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز یافته است.

در همین حال بازمحمد احمدی معین وزارت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، از کشف محموله بزرگ مواد مخدر خبر داد.

به گفته آقای احمدی این محموله پس از بارگیری از ولایت بدخشان قرار بود که به ولایت فراه انتقال داده شود که توسط نیروهای امنیتی کشف شد.

به اساس آمارها، هم اکنون بیش از سه میلیون نفر در کشور معتاد به مواد مخدرند که بیش از یک میلیونِ آنان را جوانان تشکیل می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.