• انتشار: 10 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:44
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38548
پرینت

عاصم عمر، رهبر القاعده برای شبه قاره هند که بود و چگونه کشته شد؟

عاصم عمر نخست با گروه‌های تروریستی در پاکستان رابطه پیدا کرد، وی نخست با حزب مجاهدین و بعدا با گروه تروریستی لشکر طیبه همکار بود، وی تمام شرایط عضویت در گروه القاعده را پیدا کرد بود و چون که حزب مجاهدین و لشکر طیبه با گروه القاعده رابطه نزدیک داشت و کمک مالی می‌کرد، به زودی به این گروه پیوست.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان تایید کرد که عاصم عمر رهبر القاعده برای شبه قاره هند در عملیات مشترک نیروهای امنیتی افغان و امریکایی در ولسوالی موسی‌قلعه ولایت هلمند کشته شده است.

در خبرنامه ریاست عمومی امنیت ملی که روز سه‌شنبه (۱۶ میزان) به نشر رسید آمده بود عاصم عمر، هفده روز پیش زمانی که در یک مخفیگاه طالبان در ولسوالی موسی‌قلعه به سر می‌برد هدف قرار گرفت.

اما عاصم عمر که بود؟ با القاعده چه‌زمانی و چگونه رابطه پیدا کرد؟ چه وقت به افغانستان آمد؟ برای طالبان چقدر مهم بود و عملیات که منجر به کشته شدن او شد چگونه برنامه ریزی شده بود؟
یک منبع امنیت ملی به شرط افشا نشدن نامش در این باره به رادیو آزادی معلومات داده است.

“عاصم عمر” کی بود؟

عاصم عمر پاکستانی هندی‌الاصل بود، یعنی در هند تولد شده بود، اما خانواده‌اش به ایالت سند پاکستان مهاجر شدند، وی ۵۳ سال عمر داشت و بیشتر عمرش را در کراچی پاکستان سپری کرده بود.
منبع گفته که بر اساس معلومات امنیت ملی، عاصم دو خانم دارد، که هر دو پاکستانی هستند، اما خانمی که با وی به افغانستان آمده است، ‘بی بی ثروت’ نام دارد، اما منبع در مورد فرزندان و دیگر اعضای خانوادۀ عاصم عمر جزئیات بیشتر ارائه نکرد.

رابطه عاصم عمر با القاعده

عاصم عمر نخست با گروه‌های تروریستی در پاکستان رابطه پیدا کرد، وی نخست با حزب مجاهدین و بعدا با گروه تروریستی لشکر طیبه همکار بود، وی تمام شرایط عضویت در گروه القاعده را پیدا کرد بود و چون که حزب مجاهدین و لشکر طیبه با گروه القاعده رابطه نزدیک داشت و کمک مالی می‌کرد، به زودی به این گروه پیوست.
منبع می‌گوید ، عاصم عمر در گروه القاعده به‌خاطر پیدا کردن نفوذ بیشتر و داشتن روابط خوب با اسامه بن لادن رهبررکشته شده پیشین القاعده در سال ۲۰۱۴ میلادی از سوی ایمن الظواهری رهبری فعلی این گروه به حیث رهبر شبه‌ جزیره هند تعیین شد.
منبع می‌گوید، او آموزش‌های تروریستی را در پاکستان فرا گرفته بود، در کنار لشکر طیبه و حزب مجاهدین در پاکستان با شبکۀ حقانی نیز نزدیکی زیاد داشت.

رابطه وی با طالبان و آمدنش به افغانستان

منبع امنیت ملی می‌گوید، طالبان و القاعده باهم روابط بسیار نزدیک و پیچیده دارند، به گفتۀ منبع، روابط میان دو طرف درسال ۲۰۰۱ میلادی از آدرس نهادها بود، اما آهسته آهسته این روابط بسیار نزدیک شد، به این معنا که میان فرماندهان طالبان و القاعده به‌شمول قاچاق، داد و گرفت پول، حتٰی به خویشاوندی مبدل گردید.
منبع می‌گوید که شماری از فرماندهان القاعده و طالبان در این فکر اند که هرگاه رهبر طالبان قطع روابطش را با القاعده اعلام و برضد این گروه سلاح بردارد، این تماس‌ها قطع نخواهد شد.
منبع می‌افزاید، پس از تعیین شدن عاصم عمر به حیث رهبرشبه جزیره هند در سال ۲۰۱۴ میلادی، وی تلاش کرد که به افغانستان بیاید و طالبان زمینه آمدنش را فراهم کردند، تا جایی که وی در سال۲۰۱۵ میلادی به افغانستان آمده و در ولایت‌های غربی افغانستان بودوباش می‌کرد.
منبع می‌گوید ، بستر بزرگ القاعده، مراکز آموزش تروریستان و مراکز جلب و جذب آن بیشتر در حوزه جنوبی و جنوب غربی یعنی ولایات هلمند، زابل، کندهار، فراه، غزنی و نمیروز می‌باشد.
به قول منبع امنیت ملی، عاصم عمر روابط خود را از آدرس شورای کویته با طالبان قوی ساخته و در ایجاد این روابط ملا گل آغا مسئول مالی شورای کویته، صدر ابراهیم مسئول ایجاد روابط میان شورای کویته و ایران و ملا نعیم بریس نقش مهم را بازی کرد.
منبع می‌افزاید، عاصم عمر به همین گونه با ملا مزمل که معاون وزارت دفاع طالبان می‌باشد و دو روز قبل در غزنی کشته شد رابطه نزدیک داشت، تاجایی که به زور پول این افراد را به طرف خود کشانده بود.
منبع می‌گوید، عاصم عمر در سقوط ولایت غزنی و در کنار آن در حمله اخیر ولایت فراه دست داشت و تعدادی از افراد مسلح خود را که وی کماندو می‌خواند، به انجام این حمله فرستاده بود
این منبع امنیت ملی می‌گوید، حالا هم طالبان با گروه القاعده رابطه نزدیک دارد و از منابع مالی آن نفع می‌برد ، به گفته منبع، فرهنگ جنگ طالبان از گروه القاعده است و اولین آموزش حملات انتحاری را همین گروه داده است.
منبع می‌افزاید، طالبان فکر نمی‌کنند که القاعده جانشین شان شود، بخاطریکه در فرهنگ جنگی این گروه که نگرفتن قدرت است، باور دارد پس به همین خاطر می‌خواهد با آن در نزدیکی قرار داشته و تنها از منابع مالی و دیگر بخش‌های آن نفع ببرد.

پلان عملیات بر ضد عاصم عمر

منبع امنیت ملی می‌گوید ، آنها اخیراً معلومات موثق دریافت کردند که عمر در ولسوالی‌های دیشو، موسی‌قلعه و خانشین ولایت هلمند تحرکات دارد، اما معلومات اخیر ثابت ساخت که وی در موسی قلعه زندگی می‌کند.
منبع می‌گوید، هدف این عملیات در کنار عاصم عمر، از بین بردن ابوریحان کسی که میان ایمن الظواهری و عمر روابط ایجاد می‌کرد و شماری از قوماندان القاعده و طالبان که مدنی، قریشی و‌ کرامت بودند نیز بود.
منبع می‌گوید که برای بازداشت این افراد دو نوع عملیات پلان شده بود، رفتن نیروهای خاص امنیت ملی از طریق زمین به منطقه و حمله از طریق هوا بود.
منبع می‌افزاید، نیروهای خاص امنیت ملی به تاریخ ۳۱ سنبله ساعت ده بجه شب در منطقه خاکساری ولسوالی موسی قلعه داخل شدند، جایی که عاصم عمر و همکارانش در آن جا پنهان شده بودند، اما با داخل شدن این نیروها مخالفان مسلح دست به درگیری زدند و آنها نیز مجبور شدند که حمله کنند.
به قول منبع، به اساس معلومات آنها در این منطقه دو عروسی بود که یکی آن از اعضای خانواده یک قوماندان طالبان بود به همین خاطر شماری از افراد مسلح به کمک عاصم عمر و همکارانش به منطقه رسیدند ، اما نیروهای امنیتی افغان حمله کردند و در نتیجه به شمول عاصم عمر، ابوریحان، مدنی، قریشی و کرامت کشته شدند.
این عملیات تا ساعت ۹ صبح اول میزان ادامه یافت و در نتیجه برعلاوه کشته شدن این افراد، ۱۵ طالب دیگر نیز کشته شدند.
منبع می‌افزاید به همین ترتیب هشت نفر مرد و شش نفر زن به شمول زن عاصم عمر بی بی ثروت گرفتار شدند.
افراد بازداشت شده هنوزهم در بند امنیت ملی افغانستان بسر می‌برند.
این در حالی است که گروه طالبان کشته شدن عاصم عمر رهبر القاعده برای شبه جزیره هند را رد و آن را تبلیغ حکومت افغانستان خوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.