• انتشار: 16 آگوست 2020
  • ساعت: 10:20
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 47214
پرینت

طی یک ماه گذشته ۶۰ هزار مهاجر افغانستانی از ایران به کشور بازگشته اند

دومین رقم بلند عودت کنندگان را افرادی تشکیل می‌دهند که به‌گونه اجباری از سوی جمهوری ایران به‌کشور بازگشت داده شده‌اند؛ شمار مجموعی این افراد به ( ۲۸ هزار و ۶۲۱ ) تن می‌رسد.

گزارش‌ها نشان می دهد دست‌ کم ۶۳ هزار و ۵۱۹ مهاجر افغان طی یک ماه گذشته (۲۴ سرطان تا ۲۴ اسد) سال روان، به‌گونه داوطلبانه و اجباری از ایران به افغانستان عودت کرده‌اند که از این میان ۴۱ هزار و ۹۷۴ تن از مرز اسلام قلعه هرات و ۲۱ هزار و ۵۴۵ تن از مرز میان نیمروز و ایران (میلک) وارد خاک کشور شده‌اند.
یافته‌های نمایندگی‌های وزارت امور مهاجرین در مرزهای ایران و افغانستان نشان می‌دهند که بیشترین رقم عودت کنندگان را که شمار آنان به ۳۳ هزار و ۱۰۵ تن می‌رسد، افرادی تشکیل می‌دهند که به‌گونه داوطلبانه به‌کشور برگشته‌اند. از میان عودت کنندگان، ۱۰۲ تن دیگر دارای مدرک ویژه مهاجرین افغانی در ایران بوده‌اند.
از سوی دیگر، دومین رقم بلند عودت کنندگان را افرادی تشکیل می‌دهند که به‌گونه اجباری از سوی جمهوری ایران به‌کشور بازگشت داده شده‌اند؛ شمار مجموعی این افراد به ( ۲۸ هزار و ۶۲۱ ) تن می‌رسد.
در همین حال، از میان این برگشت‌کنندگان ۲ هزار و ۲۶۰ عودت کننده که از مرز پل ابریشم(میلک) وارد خاک کشور شده بودند تحت پوشش مساعدت‌های بشری ادارات بین المللی قرار گرفته‌اند. این افراد از سوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان نیاز سنجی و معرفی شده‌اند.
مهاجرین افغان در حالی به‌ کشور سرازیر می‌شوند که گسترش ویروس کرونا در ایران علاوه برچالش‌‌های دیگر، بحران بیکاری را نیز در آن کشور به وجود آورده و مهاجران افغان که برای اشتغال در این کشور رفته بودند نیز از این بحران آسیب دیده‌اند.
ایران از جمله میزبانان مهم افغان‌ها طی چند دهه اخیر بوده و مردم افغانستان به دلیل رفاه نسبی در ایران، اشتغال و امنیت این کشور را انتخاب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.