• انتشار: ۲۷ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۱۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 13390
پرینت

طی هشت روز، بیش از ۴ هزار مهاجر داوطلبانه از ایران بازگشته اند

مقامات در وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان می گویند که از تاریخ ۱۷ الی ۲۵ سنبله بیش از ۴ هزار مهاجر افغان به طور داوطلبانه به کشور بازگشته اند.

وزارت امور مهاجرین با نشر خبرنامه ای نوشته است که این مهاجرین از طریق مرز زمینی دوغارون-اسلام قلعه هرات وارد کشور شده اند.

به گفته جاوید نادم رئیس امور مهاجرین وعودت کنندگان ولایت هرات، در میان ۴۳۶۰ نفر عودت کننده داوطلب، ۲۰ نفر دارای مدرک بوده که از سوی اداره UNHCR مساعدت گردید و ریاست امور مهاجرین هرات از میان بازگشت کنندگان بدون مدرک نیز ۱۳۳ نفر را جهت مساعدت به اداره بین المللی مهاجرت (IOM) معرفی کرده است.

لازم به ذکر است که نزدیک به یک میلیون مهاجر افغان دارای مدارک اقامتی در ایران حضور دارند. مقامات ایرانی نیز می گویند که به همین تعداد نیز مهاجر غیر قانونی در این کشور حضور دارند.

این تعداد بازگشت داوطلبانه در حالی از طرف مهاجران افغان ساکن ایران صورت می گیرد، که گفته می شود به همین تعداد مهاجر از پاکستان روزانه به کشور باز می گردند که نگرانی هایی را نیز برای مقامات کشوری و نهادهای حقوق بشری بوجود آورده است.

سازمان بین المللی مهاجرت پیش بینی می کند که تا پایان سال جاری میلادی نزدیک به ۴۰۰ هزار مهاجر ساکن پاکستان به افغانستان باز گردند، که با فرارسیدن فصل زمستان نگرانی هایی را برای اسکان این مهاجران برای این این نهاد و دیگر نهادهای بین المللی و مقامات کشور بوجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.