• انتشار: 14 اکتبر 2019
  • ساعت: 09:04
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38636
پرینت

طوفان شدید در ژاپن ۱۹ کشته و زخمی و خسارات مالی هنگفتی بر جای گذاشت

تا ظهر یکشنبه (به وقت محلی) ۱۹ کشته و چندین مفقود براثر این گردباد مهیب تایید گردید. این گردباد شدیدترین تندبادهایی را داشت که تاکنون این کشور را درنوردیده اند. سرعت باد به ۲۱۶ کیلومتر در ساعت می‌رسید.

تندبادها و باران شدید این توفان برای مردم ژاپن بی‌سابقه بوده است. مقامات مجبور شدند شش میلیون تن را از توکیو پایتخت این کشور به طور غیراجباری تخلیه کنند. 

تلویزیون “ان اچ سی” ژاپن گزارش داد دست کم ۱۲۰ تن زخمی گردیده‌اند، اما ده‌ها زخمی هنوز دقیقاً شمارش نشده‌اند.

تا ظهر روز یکشنبه ۱۶۰ هزار خانه در توکیو برق نداشتند. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن گفت نیروهای حکومتش تلاش می‌کنند جان انسان‌های در معرض خطر را نجات دهند. وی به خانواده‌های قربانیان این رویداد تسلیت گفت: «حکومت هر کاری که در توانش باشد را می‌کند تا در همکاری با اداره های ذیربط، خدمات عمومی هرچه زودتر در دسترس قرار گیرند».

این توفان در توکیو هرج و مرج به بار آورد. سرویس قطار و هزاران پرواز متوقف گردیدند. جام جهانی راگبی و مسابقات موتررانی “جایزه بزرگ سوزوکا” نیز به تعویق افتاد.

این گردباد ساعت هفت عصر به وقت محلی به جنوب غرب ژاپن رسید و حوالی شب دوباره به دریا وارد شد و کم کم ضعیف گردید.

این گردباد فقط چند هفته پس از توفان شدید “فاکسای” به وقوع پیوست که در شهر چیبا دست کم دو تن را کشت و چندین تن دیگر را زخمی کرد.

معمولا سالانه ۲۰ توفان ژاپن را در می‌نوردند، اما به ندرت اتفاق می‌افتد که توکیو آسیب ببیند.

 حکومت ژاپن گفت “هاگیبیس” بدترین توفانی بود که از سال ۱۹۵۸ به بعد، توکیو را درنوردید. آن زمان گردبادی شدید دست کم یک هزار انسان را کشت و ۵۰۰ هزار خانه را ویران ساخت.

هاگیبیس به زبان فیلیپینی به معنای “سرعت” است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.