• انتشار: 16 آگوست 2015
  • ساعت: 16:24
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1747
پرینت

طرز العمل صلاحیت های شوراهای ولایتی ساخته می شود

اداره ارگان های محلی با همکاری روسای شورای ولایتی و برخی از اداره های دولتی در یک کارگاه آموزشی درصدد است که طرزالعمل صلاحیت های شوراهای ولایتی را ترتیب دهد.

در این کارگاه نظرهای شرکت کنندگان گرفته می شود و طرزالعملی تهیه می شود و برای تصویب نهایی به شورای وزیران پیشنهاد می گردد.

مسوولان ارگانهای محلی تصویب این طرزالعمل را در نظارت بهتر شوراهای ولایتی بر پروژه های اقتصادی و انکشافی مهم عنوان کردند.

نادر یما، معین ارگان های محلی گفت که طرزالعمل اعمال صلاحیت نظارتی شوراهای ولایتی از عملکردهای پراگنده و واکنشی در تطبیق برنامه های اقتصادی و انکشافی جلوگیری می کند.

وی خاطر نشان کرد؛ طرزالعمل یاد شده طوری تنظیم می شود که استقلالیت شوراهای ولایتی را در امر نظارت تامین و حفظ کند.

گفتنی است که این طرزالعمل ها و مقررات برای تصویب به شورای ملی ارجاع نمی شود.

سال قبل، مجلس نمایندگان صلاحیت نظارتی شوراهای ولایتی را از صلاحیت های شورای ولایتی حذف کرد که با واکنش نمایندگان شوراهای ولایتی و اعضای مجلس بزرگان مواجه شد.

سیداحمد خاموش، رئیس انسجام امور شوراهای محلی گفت: اهمیت طرزالعمل اعمال صلاحیت این است که شوراهای ولایتی از کارکرد ادارات محلی نظارت می کنند و ادارات نیز به نماینده های مردم در شوراهای ولایتی پاسخگو هستند.

خاموش همچنین خاطر نشان کرد که طرزالعمل داخلی شوراهای ولایتی نیز با مشکلات عدیدی روبروست و کار روی اصلاح این طرزالعمل جریان دارد.

با این حال؛ روسای شوراهای ولایتی که در این ورکشاپ دو روزه شرکت داشتند نیز تاکید کردند تصویب طرزالعمل جدید، بسیاری از مشکلاتی که آن در ولایات داشتند، حل خواهند شد.

قانون شوراهای ولایتی از ۲ سال پیش زیر کار شورای ملی قرار داشت؛ اما مجلس نمایندگان سال گذشته با دو ثلث از نمایندگان، صلاحیت نظارتی را از شوراهای ولایتی گرفت؛‌ اما این مساله واکنش های تندی اعضای شوراهای ولایتی را بر انگیخت و اعتراضات آنان ماه ها طول کشید.

سرانجام چند ماه پیش، رییس جمهور غنی طی حکمی صلاحیت نظارتی شوراهای ولایتی را برگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.