• انتشار: 22 نوامبر 2015
  • ساعت: 15:45
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4548
پرینت
فیفا:

طرز العمل داخلی مجلس نیاز به اصلاح دارد

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) کارکردهای شش ماه اخیر –حوت تا سرطان سال جاری- مجلس نمایندگان را مشاهده و بررسی کرد.

 

یوسف رشید، رئیس اجرایی فیفا امروز یکشنبه در یک نشست خبری گفت: “مجلس نمایندگان علیرغم کارکردهای خوب، برخی کاستی ها نیز دارد که باید برای رفع کاستی ها طرز العمل داخلی مجلس اصلاح شود.”

آقای رشید افزود، به طور نمونه؛ برای استیضاح یک وزیر برخی از وکلا امضاء می دهند ولی بعد از مدتی منصرف می شود که نوعی کم کاری محسوب می شود، این گونه کارهای باید اصلاح شود.

وی اظهار کرد، چالش دیگری که این مجلس با آن مواجه است، پیگیری نکردن موضوعات مطرح شده در ساعات امتیازی مجلس است.

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) کارکردهای دور پانزدهم- سال پنجم مجلس نمایندگان را مشاهده و بررسی کرده بود و امروز در حضور برخی از نمایندگان مجلس، فعالان معدنی و نمایندگان احزاب ارایه کرد.

در گزارشی که فیفا منتشر کرده امده است که عدم تصویب برخی از قوانین به دلیل تکمیل نشدن نصاب، برخوردهای سیاسی و تاخیر زیاد در تصویب قوانین از دیگر مشکلات این مجلس است.

به گفته مسئولان فیفا، براساس قانون یک طرح پیشنهادی قانون نباید بیش از یک ماه در مجلس برای تصویب باقی بماند.

فیفا همچنین افزود که در این شش ماه مجلس ۹ قانون را تصویب کرده، ۵ قانون زیر کار است و ۳ قانون دیگر برای اصلاح مسترد شده است.

لازم به ذکر است که فیفا در مشاهدات خود دریافته است که نمایندگان به صورت دقیق در وقت امتیازی به موارد صلح، ناامنی، معارف، انتخابات، قاچاق، ترانسپورت، صحت و امور مهاجران بارها بحث کرده است.

فیفا این کارکردهای مجلس را مفید خواند.

فیفا بر اساس یافته های خود، پیشنهادهای به مجلس کرد که در زمان امتیازی وقتی موضوع مهمی را مطرح می کند، این موضوع پیگیری شود و فراموش نشود، در زمان رخصتی ها زمان بیشتری را به موکلین خود اختصاص دهد و جلسات کمیسیون های مجلس را نیز منتشر کند تا شهروندان با خبر شوند.

نسیمه نیازی یکی از اعضای مجلس نمایندگان در این نشست گفت که در مجلس برخوردهای سیاسی زیادی صورت می گیرد که مشکلات زیادی را به بار آورده است.

خانم نیازی افزود، اما بر خلاف این مشکل ها، مجلس توانست مقداری از مشکلات خود را حل کند که ایجاد کمیسیون ها و اصول وظایف داخلی بخشی از این کارهاست.

مجلس نمایندگان ۲۴۹ چوکی دارد که ۹ تن آنان بنا بر دلایلی در مجلس حضور ندارد و از مابقی اعضا به طور متوسط در جلسات مجلس کمتر از نصف اعضا شرکت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.