• انتشار: 25 ژانویه 2020
  • ساعت: 20:08
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 41128
پرینت

طرح صلح فراگیر توسط عطا محمد نور ارائه شد

عطا محمد نور والی پیشین ولایت بلخ یک طرح تازه با عنوان «طرح صلح فراگیر» را ارائه کرده است.

این طرح شامل سه فصل، عناوین فرعی و در نزدیک به ۳۰ صفحه ارائه شده است.
عطامحمد نور رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان، طرحی را برای تامین صلح فراگیر، ایجاد دولت ملی، تعدیل قانون اساسی و مشارکت تمام احزاب و جریان‌های سیاسی به شمول گروه طالبان، با عنوان « طرح صلح فراگیر برای افغانستان» ارائه کرد.
این طرح شامل سه فصل، نزدیک به ۳۰ عنوان و محتوای جامع برای تامین صلح در افغانستان است.
در فصل اول این طرح که به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه شده روی موضوعات زیر پرداخته است:
فصل اول طرح شامل دو بخش است: ریشه‌های بحران افغانستان و بازیگران موثر در بحران که هر دو بخش شامل دو- دو بخش فرعی دیگر است.
فصل دوم طرح شام یک بخش بوده که دارای عناوینی همانند: مذاکرات بین‌الافغانی، الزامات و پیش‌شرط‌ها، میکانیزم‌های روند مصالحه، مشارکت سیاسی، نهادهای غیر قابل معامله با طالبان، تضمین‌های بین‌المللی مفاد مذاکرات مصالحه ملی، میکانیزم زمانبندی و دوره بندی، خلع سلاح عمومی و ملکی سازی، توافق نامه آشتی عمومی و تامین عدالت، تدویر لویه جرگه برای تعدیل قانون اساسی، انتخابات و انتقال قدرت به حکومت منتخب است.
همچنان فصل سوم طرح ارائه شده برای صلح فراگیر از جانب آقای نور شامل دو بخش است که در بخش اول آن دارای چهار بند و بخش دوم آن نیز دارای دو بند است.
این طرح در نزدیک به ۳۰ صفحه و در دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه شده و در آن موانع و چالش‌های فرا راه صلح و میکانیزم‌های رسیدن به یک صلح پایدار به صورت اساسی و همه جانبه بررسی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.