• انتشار: 13 آوریل 2020
  • ساعت: 00:36
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43521
پرینت

طرح حکومت مشارکتی عبدالله با غنی آماده شده است

ته‌ینج با «آبرومند» خواندن طرح ثبات و همگرایی، همچنان گفته است در این طرح روی تمام میکانیزم‌ها، جایگاه عبدالله در قدرت، تقسیم وزارت‌ها و ادارات محلی با صلاحیت‌ها و تشریفات آن توضیح داده شده است.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی و عضو تیم ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله گفته است طرح این تیم برای تشکیل حکومت مشارکتی با محمداشرف غنی آماده شده است.

آقای ته‌ینج بعد از ظهر روز (یک‌شنبه، ۲۴ حمل) در یک پیام ویدیویی گفت این طرح به درخواست جامعه بین‌المللی به‌ویژه ایالات متحده امریکا پس از آن آماده شده است که طرح اشرف غنی از سوی عبدالله رد شد.

اشرف غنی، ریاست شورای عالی صلح و عضویت اعضای تیم ثبات و همگرایی در کابینه را به عبدالله پیشنهاد کرده بود، اما از سوی عبدالله رد شده است.

در همین حال، ته‌ینج با «آبرومند» خواندن طرح ثبات و همگرایی، همچنان گفته است در این طرح روی تمام میکانیزم‌ها، جایگاه عبدالله در قدرت، تقسیم وزارت‌ها و ادارات محلی با صلاحیت‌ها و تشریفات آن توضیح داده شده است.

این عضو تیم ثبات و همگرایی افزوده است در این طرح نظریات تمام رهبران و شریکان سیاسی این تیم گرفته شده است. ته‌ینج در عین حال گفته است برخی ملاحظات در این طرح وجود دارد و پس از نهایی‌شدن آن با اشرف غنی و امریکا شریک خواهد شد.

به گفته‌ی او، در صورتی که این طرح رد شود، راه به‌روی اقدامات بعدی تیم ثبات و همگرایی باز است و «آنچه که لازم و مطلوب است در چوکات حکومت همه‌شمول خود اجراآت می‌کنیم.»

او در بخشی از صحبت‌هایش به تلاش‌های اشرف غنی برای از هم‌پاشاندن تیم ثبات و همگرایی نیز اشاره کرد. ته‌ینج علاوه کرد که آقای غنی تا کنون به هر یک از اعضای تیم ثبات و همگرایی پیشنهادات مختلف داده است، اما موفق نشده هیچ درز و اختلافی بین رهبران این تیم ایجاد کند.

اختلافات میان اشرف غنی و عبدالله از انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان ناشی شده است. کمیسیون انتخابات اشرف غنی را برنده اعلام کرد اما عبدالله از پذیرش این نتایج سر باز زد.

در نهایت آقایان غنی و عبدالله در نوزدهم  حوت سال گذشته‌ی خورشیدی به‌طور جداگانه مراسم تحلیف به‌جا آوردند.

پس از مراسم تحلیف تلاش‌های زیادی از سوی چهره‌های سیاسی و نیز وزیر خارجه‌ی امریکا صورت گرفته تا دو طرف روی یک حکومت همه‌شمول توافق کند، اما این تلاش‌ها تا کنون بی‌نتیجه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.