• انتشار: 18 ژوئن 2015
  • ساعت: 18:40
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 273
پرینت

طرح جدید کمیسیون انتخابات برای اصلاح نظام انتخاباتی

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید طرح جدیدی را برای اصلاحات در نظام انتخاباتی و فعالیت‌های این کمیسیون به رئیس جمهوری فرستاده است.

این طرح حدود پنجاه صفحه‌ای ظرف دست‌کم سه ماه تدوین شده و برنامه‌های کوتاه مدت و دراز مدت برای اصلاح نظام انتخاباتی و فعالیت های عملیاتی را دربر دارد.

به گزارش رها به نقل از بی بی سی؛ شریفه زرمتی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت که تهیه فهرست رای‌دهندگان، ظرفیت سازی در کمیسیون و استخدام کارمندان دایمی و استفاده از تکنالوژی در روز انتخابات از برنامه های کوتاه مدت در این طرح است.

به گفته وی، تامین امنیت سرتاسری، توزیع تذکره های الکترونیکی، تهیه سرشماری دقیق از سراسر افغانستان و اصلاح قوانین انتخابات و تشکیل و وظایف کمیسیون‌های انتخابات از برنامه‌های دراز مدت در این طرح است.

نسخه قبلی این طرح نیز چندی قبل از سوی این کمیسیون به ریاست جمهوری فرستاده شده بود اما رئیس جمهور غنی در دیدار هفته قبل با مقامات کمیسیون انتخابات، از آنان خواسته تا این طرح را بصورت مکتوب ارائه کنند.

خانم زرمتی می‌گوید با کمی تغییرات در طرح قبلی، نسخه جدید آن را دیروز به ریاست جمهوری تحویل داده اند.

به گفته وی، اجرایی شدن این طرح به پول هنگفتی نیاز دارد.

اما جامعه جهانی تامین هر نوع کمکی را برای کمیسیون مستقل انتخابات، مشروط به آوردن اصلاحات در کمیسیون‌ها و نظام انتخاباتی اعلام کرده است.

در پی انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ جوزای ۱۳۹۳ ادعاهای زیادی مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات مطرح شد. اتهام‌های زیادی هم متوجه کمیسیون‌های برگزار کننده انتخابات می‌شد.

به همین دلیل ایجاد کمیسیون ویژه اصلاحات انتخاباتی یکی از شرایط اصلی موافقتنامه‌ای بود که بر بنیاد آن حکومت وحدت ملی ایجاد شد.

کمیسیون ویژه‌ای به منظور اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی و نظام انتخاباتی بعد از چندین ماه تاخیر ایجاد شد.

رئیس جمهور غنی، شکریه بارکزی، عضو مجلس نمایندگان را رئیس این کمیسیون منسوب کرد که با مخالفت داکتر عبدالله عبدالله, رئیس اجرائیه دولت مواجه شد. پس از آن پیشرفتی در کار این کمیسیون دیده نشده.

تا حالا تقویم انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی کشور آماده نشده و کمیسیون انتخابات تایید می‌کند که به تازگی به دلیل قطع کمک‌های خارجی به این نهاد، نزدیک به هزار نفر کارشان را از دست داده‌اند.

این طرح در حالی از سوی نهاد برگزار کننده انتخابات به ریاست جمهوری ارائه می‌شود که تنها دو روز دیگر به پایان کار قانونی پارلمان باقی مانده و گفتگوها روی ادامه و یا هم پایان کار آن در حلقات مختلف به شدت جریان دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.