• انتشار: 7 مارس 2018
  • ساعت: 09:42
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 26811
پرینت

طرح تعدیل بازارچه های سرحدی افغانستان و ایران بررسی گردید

در جلسه شورای عالی اقتصاد که به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور برگزار شد، طرح تعدیل بازارچه های سرحدی افغانستان و ایران مورد بررسی قرار گرفت.

دفتر ریاست جمهوری نوشته است که در این جلسه روی روی طرح پیشنهادی بازارچه های سرحدی افغانستان- ایران، میکانیزم مشترک جهت تطبیق موثر مقررۀ کنترل وسایط بلند تناژ و حل مشکلات تجار ملی در بنادر کشور، تحلیل و پیشنهاد تعیین نرخ رویالتی مواد ساختمانی (سنگ تعمیراتی، ریگ و جغل)، گزارش از تخلیه ذخایر و انتقال نفت از ساحه نفتی قشقری حوزۀ نفتی آمو دریا و قرارداد اکتشافی و تقسیم تولید حوزۀ نفتی آمو دریا و طرح پیشنهادی جهت تغییر جایگاه افغانستان در رده بندی شاخص های کسب و کار بانک جهانی، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

نجیب الله وردک معین گمرکات وزارت مالیه در رابطه به طرح پیشنهادی وزارتش در خصوص بازارچه های سرحدی افغانستان- ایران از جمله وضعیت حقوقی، مشکلات عمده و تعداد بازارچه های رسمی و غیر رسمی در امتداد سرحد افغانستان- ایران، معلومات مفصل ارائه کرد.

وی همچنین پیشنهادات خویش را در مورد بودجه برای ایجاد تاسیسات و امکانات گمرک، پلان برای سرک از سرحد الی سرک عمومی هرات- کندهار، ایجاد بخش کوچک کمیساری، اجازه دادن برای مامورین ملکی از طریق ایران به صورت موقت و اجازه برای فراهم آوری برق و انترنت از طریق ایران، به جلسه ارائه نمود.

جلسه پس از بحث های همه جانبه، فیصله کرد که به جای بازارچه های فعلی که نفع آن اندک است، گمرکات به صورت قانونمند ایجاد و در کنار آن سایر خدمات مانند سرک، برق، کمیساری و امکانات انترنتی فراهم گردد.

رئیس جمهور در این رابطه گفت که باید در واردات و صادرات افغانستان بیلانس به وجود آید و تمرکز بیشتر روی صادرات باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.