• انتشار: 7 مارس 2021
  • ساعت: 10:57
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54978
پرینت
عبدالله با معاون سفیر امریکا در کابل دیدار کرد

طرح تازه امریکا برای صلح افغانستان بررسی شد

عبدالله و معاون سفیر امریکا در کابل طی گفت و گویی از تسریع روند مذاکرات استقبال کردند و خواهان یافتن یک راه‌حل سیاسی همه‌ شمول و پایان جنگ در افغانستان شدند.

دفتر شورای عالی مصالحه ملی اعلام کرد عبدالله عبدالله، رییس این شورا با ( مک کری ) معاون سفیر امریکا ( شنبه، ۱۶ حوت ) در کابل در رابطه به طرح تازه امریکا برای صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

بر اساس اعلام شورای عالی مصالحه ملی، در این دیدار آخرین تلاش‌ها در روند صلح، طرح پیشنهادی تازه ایالات متحده آمریکا برای صلح و گام‌های بعدی این روند، مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفته است.

همچنان در این گفتگو دو طرف از تسریع روند مذاکرات استقبال کرده و خواهان یافتن یک راه‌حل سیاسی همه‌ شمول و پایان جنگ در افغانستان شدند.

این در حال است که روز گذشته رئیس‌ جمهور غنی در مراسم گشایش شواری ملی با طرح حکومت موقت صلح مخالت کرد.

همچنان آقای غنی در افتتاح دوره سوم شورای ملی گفت، طرح‌‌های که از سوی نهادهای بیرونی برای آینده افغانستان نوشته می‌شود برای ما ارزشی ندارد و جایگاه قانون اساسی کشور را تضعیف کرده نمی‌ تواند.

او تاکید کرد حفظ نظام، قانون اساسی و حق تعیین سرنوشت سیاسی مردم از اولویت‌های دولت افغانستان در روند صلح است.

به گفته آقای غنی، انتقال قدرت تنها از طریق انتخابات باید صورت گیرد، در غیر آن افغانستان با فروپاشی مواجه خواهد شد.

قابل ذکر است زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان در آخرین سفر خود به کابل، طرح حکومت انتقالی صلح را با رهبران سیاسی افغانستان شریک ساخته است.

این طرح از سوی ایالات متحده آمریکا برای پایان بحران سیاسی و ختم جنگ در افغانستان به طرف‌های درگیر در این کشور ارایه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.