• انتشار: 25 نوامبر 2015
  • ساعت: 15:12
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 4637
پرینت

طرح بودجه ملی سال آینده به مجلس ارایه شد

اکلیل حکیمی، وزیرمالیه، امروز (چهارشنبه) به مجلس نمایندگان رفت و طرح بودجه ملی سال مالى ۱۳۹۵ کشور را که حدود ۴۶٢ میلیارد افغانى است، به مجلس ارایه کرد.

این طرح، به تاریخ ١٧ عقرب به مجلس بزرگان/مشرانوجرگه نیز ارایه شده بود و این مجلس آن را با نظرهای پیشنهادى به مجلس نمایندگان فرستاد.

وزیر مالیه ضمن ارایه در مورد بودجه سال مالی ۱۳۹۵ گفت: بودجه ی ملی ۱۳۹۵ با در نظرداشت محدودیت های فعلی طوری ترتیب شده است که از یک طرف مصارف عادی معقول دولت تمویل گردد و از سوی دیگر کار پروژه های انکشافی بزرگ و مهم زیربنایی که تحت تطبیق می باشد، ادامه پیدا داده شود و پروژه های نیمه کاره هم تکمیل شود.

وی افزود: در ترتیب بودجه سال ۱۳۹۵ تشکیل (بشمول ازدیاد) و ساختار ادارات، تعادل میان مصارف و عواید، بودجۀ به اساس امکانات نه به اساس تقاضا، مصارف سال جاری و توانمندی تطبیق پروژه های انکشافی، تعهدات دونرها، پروژه های بزرگ ملی، تکمیل پروژه های در حال جریان و تمرکز بالای مثمریت و موثریت پول در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که در طرح پیشنهادی بودجۀ ملی سال ۱۳۹۵ که به مجلس ارایه شد، مبلغ ۴۶۱٫۸ میلیارد افغانی است که از مجموع مبلغ ۲۸۳٫۳ میلیارد افغانی آن بودجۀ عادی و مبلغ ۱۷۸٫۵ میلیارد افغانی دیگر بودجۀ انکشافی را تشکیل می دهد که به تناسب بودجه سال مالی ۱۳۹۴ حدود ۲۵٫۷ میلیارد افغانی (۶ فیصد) افزایش را نشان می دهد.

قراراست وزیر مالیه در ماه آینده جهت استماع نظریات و پیشنهادات وکلا در مورد بودجه ملی سال ۱۳۹۵ در این مجلس اشتراک نماید.

به اساس ماده ۹۸ قانون اساسی، بودجۀ دولت و برنامه های انکشافی، به مجلس بزرگان و پس از نظر و مشورۀ سناتوران، به مجلس نمایندگان ارایه می شود.

طرح بودجه بعد از تایید مجلس نمایندگان اجرایى می‌ شود.

گفتنی است که اعضاى مجلس بزرگان/مشرانو جرگه چندی پیش گفته بودند که اکثریت پروژه هاى شامل طرح بودجه، ازسال های پیش است و در بودجه توازن بین ولایات در نظر گرفته نشده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.